НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Політолог: влада дала Охендовському випробувальний термін

Михайло Охендовський, скоріше за все, очолюватиме Центральну виборчу комісію і під час президентських виборів у 2015 році. Такі прогнози у коментарі Тиждень.ua висловили експерти.

Політолог Вадим Карасьов вважає, що Охендовському дали випробувальний термін, що триматиме до червня 2014 року, коли закінчується термін повноважень 13-ти членів з 15-ти, в тому числі глави ЦВК.

«Це певний аванс, щоб він (Охендовський. - Ред.) його активно відпрацював. Саме цей період повинен показати, чи залишать його на доленосний 2015 рік, чи можливо доведеться робити заміну голови ЦВК на переправі», – заявив Карасьов.

Водночас він вважає, що Охендовський таки залишиться на цій посаді під час президентських виборів.

«Сьогодні робиться ставка на «старих» перевірених кадрів – Лукаш, Охендовський. І на жодну особу, до якої є хоча би мінімальний сумнів лояльності, ставка не робитиметься. Влада і президент готується до вирішальної битви 2014-2015 року. Робиться все, щоб не допустити певного моменту несподіванки. Все має бути запрограмовано і надійно», – зауважив він.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко з цим погоджується і припускає, що Охендовський стане і речником відомства.

«Шаповал (колишній глава ЦВК Володимир Шаповал. – Ред.) виступав публічно, але не дуже любив давати коментарі. Речником від ЦВК був здебільшого Андрій Магера. Нині ж хочуть, щоб голосом ЦВК була своя людина», – зауважив політолог.

Водночас Фесенко нагадує, що масштабні кадрові зміни в ЦВК після червня 2014 року стосуватимуться не лише Охендовського.

«Думаю, саме наступного року ми побачимо вирішальний раунд боротьба за ЦВК і гостру парламентську і політичну кризу навколо виборів нового складу Центрвиборчкому наступного року.  Від цього залежатиме і значною мірою й доля президентських виборів», - зазначив він.

Результати голосування за Охендовського, як зауважує Фесенко, стало зрозуміло, що "абсолютна більшість членів ЦВК – лояльні до влади".

«Хоча й не виключаю, що тут проявилася й особиста симпатія. Водночас прихильників опозиції в ЦВК – меншість – три особи. Вони можуть впливали лише інформаційно», – зауважив експерт.

А тому опозиції буде важко відновити рівновагу в ЦВК, вважає Фесенко.

«Влада робитиме все можливе, щоб зберегти повний контроль над ЦВК. А опозиція безумовно боротиметься, але розумітиме, що програш боротьби за ЦВК означатиме значною мірою одну з вагомих підвалин програшу на президентських виборах. Хоча це не означає, що все вже програно. Згадаймо, коли був Ківалов главою ЦВК, це не визначило результатів виборів, але, щоб ситуація помінялася, довелося міняти і склад ЦВК», - додав він.

Як повідомлялося, 6 липня головою Центральної виборчої комісії обрали Михайла Охендовського. За його кандидатуру проголосували 11 членів ЦВК з 14 присутніх. Охендовський призначений у ЦВК в 2007 році за квотою Партії регіонів.

Раніше Верховна Рада звільнила Володимира Шаповала, який обіймав посаду голови ЦВК з 2007 року, у зв'язку з досягненням 65-річного віку. Замість нього членом ЦВК парламент призначив Олександра Копиленка.

Опозиція заявляє, що кадрові зміни проводяться у ЦВК  "для того, аби в будь-який спосіб забезпечити перемогу Януковича на президентських виборах 2015 року".

У свою чергу, президент Віктор Янукович у привітанні Охендовського з обранням на цю посаду висловив переконання, що його "багаторічний досвід стане надійною запорукою забезпечення демократичних виборів в Україні".