НОВИНИ

Хорватія стала 28-м членом Євросоюзу

Сьогодні опівночі за місцевим часом (01:00 за Києвом) Хорватія офіційно приєдналася до Європейського союзу.

Урочистості почалися у Загребі на площі бана Йосипа Єлачіча, де, за приблизними підрахунками, зібралося 20 тисяч людей.  В урочистостях взяли участь представники європейських держав і чиновники ЄС. Зокрема, присутніх на площі привітав голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу.

В той же час, неформальний лідер Євросоюзу Ангела Меркель не змогла прибути до Загреба. Натомість вона  направила керівництву Хорватії відеопослання, в якому крім привітань звернула увагу на необхідність зміцнення верховенства закону і подальшої боротьби з корупцією.

Між тим, Голова Ради Євросоюзу Герман Ван Ромпей привітав хорватів з набуттям повноцінного громадянства ЄС, зазначивши, що вони "завжди були європейцями".

Як відомо, Хорватія стала другою після Словенії країною зі складу колишньої Югославії, яка приєднається до Європейського співтовариства і стала 28-ю країною в спику ЄС.

Переговори щодо приєднання Загреба тривали більше 10 років і, зрештою, увінчалися успіхом.

На думку ряду аналітиків, для Хорватії вступ до Євросоюзу пожвавить туристичний сектор. Крім того, Загреб зможе отримати субсидії ЄС. За даними мінфіну, в 2013 році держава отримає від ЄС 800 мільйонів євро, потім з року в рік ця цифра буде тільки збільшуватися. Крім того, Хорватія підвищить свою інвестиційну привабливість, а її громадяни зможуть абсолютно вільно пересуватися територією ЄС, працевлаштуватися і отримувати європейську освіту.

Серед мінусів - побоювання, що країна може не витримати конкуренції з сусідами. Багато хто боїться різкого підвищення цін при тому, що заробітні плати залишаться на тому ж рівні, а також введення для хорватського бізнесу європейських вимог, що може призвести до розорення місцевих компаній. 

З 1 липня представники Хорватії офіційно розпочнуть роботу в органах ЄС. Так, колишній віце-прем'єр хорватського уряду Невен Міміца стане комісаром з захисту прав споживачів. У Європарламенті Хорватія отримала 12 місць (з 766-ти). Депутатами стануть представники партій, які набрали найбільшу кількість голосів на виборах до Європарламенту, що пройшли в Хорватії в квітні 2013 року.

Також з 1 липня на місці делегації ЄС у Загребі відкриється представництво Єврокомісії.

Фото: Index.hr

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.