НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Ієрархи і священики УПЦ МП все частіше опиняються в центрі скандалів

За останні два роки священики Української православної церкви Московського патріархату опинялися в центрі низки резонансних скандалів.

Будівництво каплиці на підмурках Десятинки

Конфлікт щодо забудови залишків Десятинної церкви розгорівся навесні 2011 року, коли столична влада вирішила відбудувати храм. Однак, 17 травня 2011 року комісія так і не змогла прийняти проект кращої пропозиції реставрації на місці Десятинної церкви. Згодом біля фундаменту Десятинної церкви вивантажили будівельні вагончики. При цьому представники забудовника відмовилися пред'явити будь-які дозвільні документи на проведення робіт охороні заповідника та працівникам міліції, які були викликані на місце подій. Після протестів громадськості, проекти відбудови церкви відправили на доопрацювання. Однак капличка, попри документи, які засвідчують її незаконне встановлення, залишилася на місці. Пізніше стало відомо про добудову каплиці. У грудні представники УПЦ МП заявили про умисний підпал каплички, але київські активісти виявили сумнів у цьому. Наразі каплиця функціонує попри надані священикам приписівінспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Києві.

Забудова скверу у Донецьку

У червні минулого року в Донецьку активісти протестували проти забудови скверу в Калініському районі Московським патріархатом. За словами активістів, сквер – єдине облаштоване місце відпочинку, яке потрібне місцевим жителям. Хоча представники УПЦ МП обіцяли залишити на місці зелені насадження та побудувати маленьку капличку, проте вже від початку будівництва обгородили значну територію парканом. Будівництвом храму мало займатися ООО «Донецькшахтопроходка»,  власником якого є  Віктор Нусенкіс, український міліардер, власник ЗАТ «Донецьксталь», що є головним спонсором УПЦ МП. Саме за його гроші побудовані майже всі храми конфесії, а олігарх наближений до Патріарха Кіріла. Конфлікт щодо забудови скверу не вирішено.

показово, що УПЦ МП час від часу генерує скандали із спорудженням нових церков й заволодінням історичними об’єктами.  

Усунення митрополита Володимира від керівництва

Резонансними стали й кадрові перестановки в управлінні УПЦ МП. Так у січні минулого року у приміщенні Києво-Печерської лаври під час засідання Священного Синоду УПЦ (МП) прийняли рішення, згідно з яким митрополита Володимира було усунуто від керівництва церквою. Пізніше митрополит Володимир оприлюднив своє звернення до учасників зборів Київської єпархії, в якому знівелював рішення Синоду про призначення настоятеля Києво-Печерської Лаври митрополита Павела (Лебедя) тимчасовим керуючим Київською єпархією і повідомив, що він, Предстоятель УПЦ, продовжує керувати цією єпархією. Проте так звана група т.з."прокремлівських" владик, до якої відносять митрополитів Одеського Агафангела, Донецького Іларіона та деяких інших,вирішила не підкорятися Володимирові. Згодом на засіданні Священного Синоду УПЦ (МП) архієпископ Олександр (Драбинко) був звільнений з посади голови відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ та з посади головного редактора офіційного сайту УПЦ за поширення «смути». Проте вже у травні минулого року синод УПЦ МП призупинив дію низки постанов синоду, прийнятих під час відсутності Володимира.

Пяний священик за кермом

У лютому працівники ДАІ неподалік від станції метро «Університет» зупинили джип Mitsubishi Pajero, який петляв між смугами. Пізніше виявилося, що автомобілем керував священик УПЦ МП Микола Клименко. Згодом в УПЦ МП  священику на три місяцізаборонили проводити священнослужіння. 

 

Конфіскація мобільного телефону в журналістки

У вересні минулого року митрополит Вишгородський і Чорнобильський, намісник Києво-Печерської Лаври Павло відібрав у журналістки Ксенії Карпенко телефон iPhone 4 після того, як вона запитала архієпископа про його майно. Міліція в інциденті не втручалася. Вже за кілька днів Карпенко повернули телефон. "Від владики Павла як привіт – шоколадка й іконка. Телефон у нормальному стані, але так бридко від того, що чиїсь руки лазили в моїх особистих фото і відео. Останні відео – стерті", – зазначила Карпенко.

Розкішний маєток й мерседеси намісника Лаври

Дорогі апартаменти намісника Києво-Печерської лаври, митрополита Вишгородського і Чорнобильського УПЦ МП Павла стають також приводом до обговорень і дискусій у ЗМІ. Так 2011 року  настоятелю Лаври подарували люксовий "Мерседес", вартість якого склала понад $100 тис. ЗМІ повідомляли, що 2012 року йому, можливо, подарували "Лексус". Згодом настоятель назвав душевнохворим журналіста, який написав проМерседес S-класу митрополита УПЦ МП Володимира (Сабодана), що така машина коштує 145 тис. євро.  Також журналістів вразив маєток отця, зокрема журналісти програми «Гроші» побачили маєток з арками, ліпниною, гараж на дві автівки, будинок для гостей тощо у с. Вороньки, що за 20 км від Києва. Територія резиденції була обнесена парканом заввишки приблизно у 2,5 метри. Помічник митрополита тоді заявив, що для приїзду до маєтку потрібне благословення.

Викрадення черниць

За повідомленням ЗМІ, дві черниці – настоятелька Свято–Покровського монастиря Тетяна Шамайло та її помічниця Катерина зникли ввечері 14 червня. Після цього їхнім пошуком зайнялись правоохоронці, але 17 червня вони самі повернулися в монастир. За неофіційною інформацією, того дня у Лаврі їх нібито зустрів один з ошуканих покупців. Після цього їх вивезли й утримували у підвалі за містом, били і вимагали гроші. Їхнє зникнення пов'язують зі справою аферистки Світлани П., яка нібито обіцяла багатим людям дорогі автомобілі («Лексуси») з 30-відсотковою знижкою, брала гроші, але не поставляла авто. Таким чином Світлана зібрала 160 млн грн, а кредиторам сказала, що віддала кошти настоятельці. У справі про викрадення черниць заарештовано підозрюваного бізнесмена Сергія Бута — це брат Юрія Бута, народного депутата минулого скликання від «НУНС», який у 2011 році став «тушкою», перебігши з «НУНС» до фракції «Регіонів». Деякі ЗМІ повідомили про зв’язки Бута з архієпископом Олександром (Драбинком), на виклик якого ішли черниці в ніч зникнення. У столичній прокуратурі повідомили, що звинувачення Буту висунуто за ст. 115, ч. 2 КПК "Умисне вбивство" (покарання за цією статтею – від 10 до 15 років за ґратами або навіть довічне ув'язнення).

Одна із версій зі справами із черницями – дискредитація митрополита Володимира.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.