НОВИНИ

Reuters: Вибіркове правосуддя в Україні відлякує інвесторів

Іноземний бізнес боїться інвестувати в українську економіку через страх стати жертвою несправедливого вибіркового судочинства. Про це пише Reuters.

«Через чотири роки після того як британський фінансист Ніл Сміт купив одного з найбільших місцевих виробників горілки в Україні, в рейтингу Forbes  фірму назвали однією з найбільш швидкозростаючих фірм країни, з річним обсягом продажів $600 млн. Але потім рішення місцевого суду мало не закрило підприємство.

Такі випадки є однією з причин, чому Україна має погані успіхи в залученні іноземних інвестицій. Минулого року країна  привабила лише $6 млрд прямих іноземних інвестицій порівняно з більш як $10 млрд у східних європейських сусідів Польщі та Чехії. З цієї суми $3,9 млрд прибутків прийшли з Кіпру, який багато українських бізнесменів (до банківської кризи цього року) використовували як офшорну зону для ухиляння від податків. Інвестори також забрали $1,3 млрд. прибутку і списали $629 млн збитків, залишаючи дуже мало фактичних іноземних інвестицій», - зазначає видання.

Як пояснює Reuters у випадку компанії Сміта суд заморозив усі активи, в тому числі банківські рахунки його горілчаної компанії (Crimean Vodka Company (KVK)) за позовом української фірми до збанкрутілого попереднього власника активів. Суд відмінив своє рішення через кілька днів після того як Сміт звернувся до кримського уряду, західних дипломатів та ЗМІ.

Читайте також: Голова представництва ЄБРР Андре Куусвек:"Рівень інвестицій в Україну і надалі залишається під великим питанням"

«Хоча уряд президента Віктора Януковича зробив поліпшення бізнес-клімату однією з головних цілей, але цифри і гучні справи свідчать про те, що колишня радянська республіка ще надто далека від того, щоб стати дружнім для інвесторів місцем…

Тоді як Сміт каже, що у справі щодо його компанії йдеться лише про гроші, такі тактики використовуються і для того, що українці називають «рейдерством». На Заході цим терміном позначають недружні поглинання, але тут, як і в інших країнах колишнього Радянського Союзу, це означає захоплення бізнесу безоплатно…

У своїй щорічній доповіді щодо інвестиційного клімату України, Держдепартамент США заявив, що місцеві суди «іноді дозволяють собі захищати рейдерство», що є однією з причин, чому прямі іноземні інвестиції в останні роки були слабкими», - пише видання.