НОВИНИ

Стадіони, зведені до Євро-2012, стали "могилою" бюджетних мільярдів

Рік після Євро-2012 засвідчив, що держава звела чергові «потьомкінські дєрєвні» з невиправдано роздутими кошторисами, які навряд чи колись окупляться, понад те, потребують додаткових фінансових вливань. Про це пише Валерія Бурлакова у черговому числі «Українського тижня».

Збудований спеціально до Євро-2012 новий стадіон у Львові обійшовся у 2,9 млрд грн, з яких 2,7 млрд грн – бюджетні кошти. Понад 83 млн грн на нього виділили з міської скарбниці. Гроші взяли у кредит. Сьогодні львів’яни виплачують не тільки борг, а й 18 млн грн щорічних відсотків. При цьому футбольна арена стоїть пусткою, оскільки ніким не запитана. Стадіон ні за що утримувати – донедавна він не перебував на державному балансі, тож гроші на нього в бюджеті-2013 не були передбачені.

Оренда нової львівської арени на один футбольний матч коштує 160 тис. грн. Але їх тут за всю її історію відбулося близько десяти. Перший за кілька останніх місяців захід – поєдинок між молодіжними збірними України та Польщі – довелося відкладати через відсутність електроенергії. Без світла стадіон залишився через величезну заборгованість, яку вдалося погасити лише частково.

Місцевий футбольний клуб «Карпати» пояснює небажання грати на новому стадіоні дороговизною його утримання - 20 млн грн за рік. Річне утримання стадіону «Україна» – сьогоднішньої арени клубу – коштує 3 млн грн.

Уникнути нинішньої ситуації можна було не споруджуючи напередодні Євро-2012 абсолютно новий стадіон за містом, а вклавши гроші в реконструкцію «України». За таке рішення виступали «Карпати» і до його реалізації готові були долучитися приватні інвестори, та й обійшлася б вона значно дешевше – чверть кошторису нової львівської арени спрямували на прокладення комунікацій у чисте поле. Об’єкт досі не здали в експлуатацію, немає відповідного державного акта.

«Проте, схоже, стадіон уже виконав свою функцію – 1,85 млрд грн (більш як половину річного бюджету міста) на його спорудженні освоїло ТОВ «Альткомкиївбуд», яке пов’язують із представниками партії влади, зокрема з відповідальним за розбудову інфраструктури до Євро-2012 Борисом Колесніковим. Наближеним до нього називають одного з двох основних власників фірми Сергія Павлічева, депутата донецької міськради від ПР (ТОВ «Шляхове будівництво «Альтком» також освоїло 1,5 млрд грн під час зведення львівського аеропорту)», - йдеться у статті.

У квітні уряд зробив спробу врятувати арену Львова й, можливо, власний імідж – постановою Кабміну стадіон передали в управління Мінмолодьспорту. План подальших дій простий: відомство має підготувати законодавчі акти, спрямовані на розвиток і функціонування збиткового підприємства.

З кінця квітня Мінмолодьспорту опікується й долею НСК «Олімпійський», реконструкцію якого керівник міністерства Равіль Сафіуллін відверто називав помилкою. З ним погоджуються й експерти, вказуючи на те, що він не виправдовує своїх масштабів та вкладених коштів. За офіційними даними, утримувати арену вдається завдяки проведенню концертів, вечірок, конференцій, «вкладам від партнерів» та ФК «Динамо». Прикметно, що за її оренду останній не платить. Як пояснюють у клубі, стадіону дістається частина доходу від продажу квитків: 50% «Динамо» віддає НСК під час матчів національного чемпіонату, 25% – під час єврокубків.

За результатами 2012 року «Олімпійський» вийшов на самоокупність, покривши власні витрати (його бюджет, за офіційною інформацією, становить 120–125 млн грн), і навіть заробив 1,5 млн грн. Таким чином, якщо брати ці цифри за чисту монету, київський ФК забезпечує НСК близько 60 млн грн річного доходу.

«Урядовці вже не приховують: «Олімпійський» не окупиться ніколи. 4,7 млрд грн, витрачені на його реконструкцію, у державний бюджет не повернуться. А чесно одержані у 2012 році 1,5 млн (виходить, що величезна махина, на якій зараз планують навчати «спеціалістів для закордонних стадіонів», заробляє лише 125 тис. грн за місяць) витратять на поліпшення мобільного зв’язку на стадіоні та віддалений доступ до продажу квитків», - йдеться у статті.

Харківську арену реконструювали у форматі приватно-державного партнерства: 30% загальної суми вкладень припали на приватні інвестиції місцевого бізнесмена Олександра Ярославського (на той час власника футбольного клубу «Металіст»), 70% – на державний та обласний бюджети.

Після Євро-2012 стадіон працював лише 15–20 днів, під час матчів за участю згаданого ФК. У 2012-му господарську діяльність спортивного комплексу «Металіст» визнали збитковою.

Наприкінці травня 2013-го новий президент харківського ФК «Металіст» Сергій Курченко, якого пов’язують із «Сім’єю», підписав із місцевою владою договір про купівлю стадіону за $70 млн – близько 560 млн грн. Показово, що Ярославський свого часу позбувся клубу після того, як чиновники заявили про бажання повністю передати у комунальну власність Харкова обласний СК «Металіст», у якому він мав частку і який він профінансував на 30%.

Детальніше читайте у статті «Євро-2013» у № 22 «Українського тижня».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.