НОВИНИ

У Києві можуть заборонити продаж продуктів та напоїв у кіосках

Вчора на сайті Київської міської держадміністрації був опублікований проект нових правил торгівлі в малих архітектурних формах (МАФ). Його автор, депутат Київради Віталій Гайдук (позафракційний) пропонує дозволити продавати в таких точках лише сувеніри, канцелярські товари, квіти, пресу, лотерейні квитки, марки, книги, батарейки, іграшки та картки поповнення рахунку.

За його підрахунками, після введення нових правил у Києві зникне близько 90% МАФів (за неофіційними даними, зараз у столиці 20-30 тис. МАФів, з яких лише 5,7 тис. працюють легально). Депутат готовий розширити список товарів, які можна буде продавати в кіосках. «Але це можна зробити тільки за однієї умови: реалізовувати в них продукти харчування та напої буде заборонено», – наголосив він, пише «КоммерсантЪ-Украина».

При цьому, в проекті зазначено, що продуктами першої необхідності все ж можна буде торгувати в кіосках – але тільки на тих територіях, де не вистачає торговельних площ. Список таких місць на 1 вересня має підготувати Головне управління з питань торгівлі та побуту КМДА. Ці дані стануть використовуватися для розробки комплексної схеми розміщення МАФів, затвердження якої в черговий раз перенесли на кінець 2013 року.

«Я сумніваюся, що в Києві залишилися райони, де не вистачає точок з реалізації хліба, круп і тому подібного. Тому багато роботи в управлінні торгівлі за виконанням цих правил не буде», – переконаний Гайдук.

Глава департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА Людмила Денисюк визнає, що введення нових норм може викликати невдоволення.

«У нас питання МАФів лобіюється у вищих ешелонах влади, тому потрібно приймати політичне рішення щодо наведення порядку в місті», – зазначила вона.

Підтримує ініціативу і секретар постійної комісії Київради з питань торгівлі, підприємництва, громадського харчування та послуг, позафракційний депутат Олена Овраменко.

«Нарешті у нас зникнуть кіоски, які торгують ковбасою і сметаною без підводки мереж, санвузлів і нормального холодильного обладнання. Але попит визначає пропозицію, тому в КМДА повинні провести громадські слухання щодо визначення зон, в яких не вистачає продовольчих магазинів», – заявила вона.

Водночас член правління громадської організації «Асоціація підприємців Києва» Артем Кузнєцов стверджує, що обмеження продажу певної категорії товарів порушує Конституцію в частині свободи здійснення підприємницької діяльності. Крім того, рішення органів місцевого самоврядування з подібним заборонам розглядаються як антиконкурентні дії і заборонені законом.

«Київрада вже намагалася обмежити продаж алкоголю і тютюнових виробів у МАФах. Але як тільки це рішення було прийнято, його відразу ж опротестувала прокуратура, а в суди надійшов цілий ряд позовів, у тому числі від нашої організації, щодо його оскарження. Тому на сьогодні Київрада не може обмежувати перелік товарів, які продаються», – підкреслив він.