НОВИНИ

Шведський економіст: Україна скотилася у 1993-ій рік

Консолідація влади та державної власності в руках правлячої сім’ї в Україні відбувається значно швидше, ніж у Росії. Таку думку в інтерв’ю «Українському тижню» висловив старший науковий співробітник Інституту Петерсона з міжнародної економіки (США), шведський економіст Андерс Аслунд.

Експерт відзначив, що постання олігархічних систем у пострадянських країнах стало побічним продуктом пізньої лібералізації зовнішньої торгівлі, що забезпечила кільком особам виключні привілеї у зовнішній торгівлі сировиною, зокрема, газом чи сталю.

 В ідеалі олігархія мала б трансформуватися у реальний ринок і демократію після появи все більшої і більшої кількості великих бізнесменів.

Однак, наголосив Аслунд, спочатку в Росії, а потім в Україні відбувається зворотна тенденція – все більше влади та багатства концентрується в руках правлячих клік або сімей, які не хочуть ними ділитися.

«Якщо ми порівняємо теперішню ситуацію в Україні з ситуацією в путінській Росії, то побачимо, що консолідація влади та державної власності в руках правлячої сім’ї у вашій країні відбувається значно швидше і президент Янукович все більше тисне не нелояльних до нього олігархів. І ми бачимо, що деякі з них були змушені тимчасово виїхати закордон», - зазначив Аслунд.

«Колишня олігархічна модель економіки поступово зникає. Капіталізм в інтересах однієї сім’ї нагадує те, що Карл Маркс колись назвав східним деспотизмом, однак влада Януковича обмежена у своїх можливостях, це відверто ретроградна система з сильним руйнуванням верховенства права та прав приватної власності. Інституційно Україна сьогодні, як мені видається, скотилася у 1993 рік», - зазначив експерт.

Інтерв’ю зі шведським економістом Андерсом Аслундом читайте у № 20 «Українського тижня».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.