НОВИНИ

Українські олігархи не довіряють вітчизняній судовій системі

Розгляд позову Віктора Пінчука до Геннадія Боголюбова та Ігоря Коломойського у Високому суді Лондона може тривати понад рік. Про це «Українському тижню»розповів представник лондонської юридичної компанії Littleton Chambers, адвокат Руперт Д’Круз.

Якщо судовий розгляд позову Пінчука таки відбудеться, то світ може дізнатися  подробиці бізнесових справ українських олігархів.

Партнер юридичної компанії Bryan Cave LLP і фахівець з міжнародного арбітражу та комерційних спорів Ірина Тимчишин вважає, що у суді можуть виникнути запитання, чому позивач чекав так багато років, щоб оскаржити порушення контракту, проплаченого, як повідомляється, ще 2005 року.

Ще однією «родзинкою» є дивна звичка пострадянських олігархів укладати багатомільйонні контракти усно. У цьому випадку на користь Пінчука можуть зіграти його невтомні і багаторічні зусилля з розбудови іміджу мецената й міжнародного філантропа.

Крім того, представники позивача не вбачають проблем щодо юрисдикції справи, оскільки  Боголюбов – мешканець Лондона. Водночас Ігоря Коломойського вважають мешкеанцем Женеви, але сторони нібито домовилися, що будь-які суперечки будуть врегульовувати у судах Британії.

Цілком імовірно, що до судового процессу не дійде і українським мільярдерам не доведеться під присягою розповідати світові подробиці своїх оборудок. Крім того, позов Пінчука може змусити відповідачів залагодити суперечку поза судом, як це сталося минулого року з суперечкою російського алюмінієвого магната Олега Деріпаски та уродженця Узбекистану Майкла Черного, котрий зараз живе в Ізраїлі.

Адвокат Руперт Д’Круз вважає, що британська система судочинства ще довго буде вигідною експортною галуззю і приноситиме серйозні прибутки Британії.

“Якщо заможні олігархи, які зараз подають свої позови тут, згодом наважаться розглядати свої справи у судах в Україні чи Росії, тоді очевидно це означатиме менше роботи для правників в Англії. Але варто сказати, що судові системи не можуть змінюватися за одну ніч. Правові системи і судочинство розвиваються дуже повільно. Вони, можливо, перебувать на протилежному кінці спектру від високотехнологічної промисловості. Ми усі знаємо, що технології змінюються і розвиваються дуже, дуже швидко. Мобільні телефони, комп’ютери й телевізори треба постійно оновлювати. Одного дня це IBM  а завтра Apple, чи Samsung. А правові системи перебувають на іншому краю спектру. Вони змінюються дуже повільно, бо йдеться про історію, культуру та досвід, а такі речі розбудувовуються лише з часом. Я вважаю, що правова системи може бути прокращена і вона покращиться, але це дуже повільний процес”, - пояснив Руперт Д’Круз "Українському тижню".

Пострадянські олігархи зараз намагаються узаконити здобуте внаслідок сумнівних процесів пострадянської приватизації та переділу власності в умовах, коли законодавства і системи їх втілення досі залишаються неефективними і дискредитованими корупцією.

Водночас вони хочуть зміцнити свої позиції, гарантувати контроль над власністю, і все частіше говорять про необхідність запровадження принципів верховенства права за зразок Заходу.

Як повідомлялось, Віктор Пінчук у березні подав позов до Високого суду правосуддя в Лондоні проти Геннадія Боголюбова та Ігоря Коломойського у зв'язку з порушенням контрактних зобов'язань і зобов'язань з управління акціями ВАТ "Криворізький залізорудний комбінат". Пінчук  вимагає від віддоповідачів передати йому акції комбінату, а також компенсувати збитки, завдані через невиконання відповідачами контрактних зобов'язань і зобов'язань довірчого управління щодо акцій КЗРК .

Згідно з оприлюдненими даними, в березні 2005 року Пінчук заплатив відповідачам $ 143 млн за придбання компанії Alcross Commercial Limited, яка володіла, за твердженням відповідачів, КЗРК, однак Alcross виявилася компанією з нульовим балансом і без активів.

Детальніше про позов Віктора Пінчука читайте у наступному числі журналу "Український тиждень"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.