НОВИНИ

  ▪   Наталя Дмитрук

Експерти: опозиція визначить єдиного кандидата в президенти лише у другому турі виборів

Лідери опозиційних сил можуть домовитися про висунення спільного кандидата на президентських виборах у першому турі лише за умови, що вибори проводитимуть в один тур. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловили голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко і директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«Щодо першого туру в мене є сумніви. Я думаю, що висування єдиного кандидата від опозиції до першого туру може відбутися лише за умови, що будуть однотурові президентські вибори. Якщо буде така ситуація, я думаю, що в опозиції просто не буде іншого виходу, як заздалегідь домовитися про висування єдиного кандидата до початку виборчої кампанії», – заявив Фесенко.

«Але тут є ще суто правові ризики. Чому опозиція зволікає? Не тільки тому, (хоч це і головна причина), що є амбіції у всіх трьох опозиційних лідерів, і що непросто буде визначити, хто саме з них піде. Але є певні правові ризики. Ми не знаємо, який буде текст закону про вибори президента. Його будуть змінювати, і, я думаю, що можуть змінити деякі процедури. І от буде питання про ризики зняття з виборчих перегонів кандидата від опозиції. І тут от виникне питання: якщо знімають єдиного кандидата, хто замість нього? Цю проблему опозиції теж доведеться вирішувати. Тобто, має бути дублер», – додав він.

На його думку, за таких обставин, опозиція може оголосити єдиного кандидата, але на першу реєстрацію можуть піти три представники опозиції, два з яких візьмуть на себе зобов’язання знятися в останній момент.

«Що ж до весни наступного року, то, мені здається, Віталій трохи, можливо, проговорився. Я думаю, що це скоріше – плани УДАРу: висунути Віталія. А далі вже будуть узгоджувати. Але буде заявлена кандидатура Віталія Кличка, яку треба буде брати до уваги і треба буде узгоджувати, хто на яку посаду йде», – зазначив політолог.

«В експертному середовищі давно вже відома найкраща формула домовленостей для опозиції, (між іншим, подібна формула використовувалася між Ющенком і Тимошенко): якщо конкретний опозиційний лідер висувається єдиним кандидатом від опозиції на президентську посаду, то один з інших лідерів оголошується кандидатом на посаду прем’єра, вже після президентських виборів, і якась посада буде запропонована для третього опозиційного лідера. Тобто, розподіл обов’язків, розподіл функцій і в той же час певне узгодження інтересів», – додав Фесенко.

Як вважає Карасьов, висувати єдиного опозиційного кандидата у першому турі лише на основі рейтингів – некоректно.

«Якщо Кличко був би беззаперечним лідером, і в нього була би беззаперечно найбільша, найсильніша партія, тоді ні «Батьківщині», ні «Свободі» нікуди було би діватися – вони вимушені були би підтримати Кличка з тим, щоби вже після президентської перемоги розраховувати на якісь преференції. Але цього немає сьогодні. Навіть, якщо в нього рейтинг більший, ніж у Яценюка і у Тягнибока. У Кличка рейтинг більший, але «Свобода» і «Батьківщина» як партії міцніші, ніж УДАР. Тому що УДАР – це список людей, скоріш за все, це така ще протопартія, і що з неї буде – невідомо. А як партії, то сильніша «Свобода», то сильніша «Батьківщина», якщо говорити про оргпотенціал», – заявив він.

«А президентські вибори – це і можливість для партій: застабілізувати себе в політичній системі, в політичній еліті. І навіть, якщо ти не виграєш у другому турі, як це було із Симоненком у 1999 році, але цю партію на 10 років вперед забезпечили присутністю у політичному полі. Другий тур може бути з точки зору кандидата не перемога, а участь, а для партій це може бути перемогою», – пояснив експерт.  

Як повідомлялося, лідер фракції УДАР Віталій Кличко сподівається, що ім'я єдиного кандидата в президенти від опозиційних сил оголосять навесні 2014 року. За його словами, якщо вибори відбуватимуться в один тур, то в першому турі буде висунутий єдиний кандидат від опозиції. Якщо вибори будуть проходити у два тури, у другому турі також буде єдиний узгоджений кандидат від опозиційних сил.

Під час мітингу в рамках акції «Вставай, Україно!» 18 травня у Києві лідери опозиційних партій Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок підписали декларацію про узгодження дій. В ній, зокрема, зазначається, що при збереженні існуючого порядку обрання президента кожна з трьох політичних сил підтримає того кандидата від цих сил, який вийде до другого туру.