НОВИНИ

  ▪   Наталя Дмитрук

Колишніх президентів судять за злочини проти людяності та державну зраду

Лише за останній рік за ґрати потрапили екс-президенти Гватемали, Єгипту, Тунісу, Аргентини. Також було розпочато судовий розгляд проти президента Пакистану, проте останньому вдалося втекти з будівлі суду.

Колишнього президента Гватемали Хосе Ефраіна Ріоса Монтта нещодавно суд засудив до 80 років позбавлення волі. Його визнали винним у геноциді і злочинах проти людяності. 86-річному генералу пред'явлені звинувачення у зв'язку з убивством 1 тис. 700 індіанців на початку 1980-х років. Ріос Монтт не визнав своєї провини.

 

У червні минулого року до довічного ув’язнення засудили колишнього президента Єгипту Хосні Мубарака. Суд визнав, що Мубарак віддавав наказ стріляти в демонстрантів під час громадянських заворушень 2011 року. Тоді загинуло щонайменше 900 осіб. Обвинувачення вимагало для колишнього президента смертної кари.

 

Військовий трибунал Тунісу заочно засудив екс-президента Зіна аль-Абідіна бен Алі до 20 років тюремного ув'язнення за звинуваченням в розпалюванні заворушень та співучасті у вбивствах демонстрантів. Трибунал розглянув справу про загибель чотирьох людей молодого віку в туніському місті Уарданін в січні 2011 року. Вони отримали смертельні вогнепальні поранення під час вуличних заворушень. Раніше екс-лідера Тунісу вже засуджували до ув'язнення від 15 до 35 років за корупцію, шахрайство, розкрадання державних коштів та зберігання наркотиків.

У липні минулого року аргентинський суд виніс вироки колишнім військовим диктаторам країни Хорхе Віделі, який був де-факто президентом Аргентини у 1976—1981 роках, та Рейнальдо Біньоне, який був президентом країни у 1982-1983 роках, у справі про викрадення малолітніх дітей своїх політичних опонентів. Аргентинський суд вивчив безліч випадків незаконного викрадення, насильницького утримання та зміни прізвищ дітей у віці до 10 років, батьки яких були супротивниками Відели. Як встановив суд, ці злочини скоювалися за наказом військового керівництва  крани  на систематичній основі. 87-річний Відела за рішенням суду отримав 50 років ув'язнення попри те, що раніше був засуджений до  довічного ув'язнення за злочини проти людства. 

Також  тривалі терміни тюремного ув'язнення отримали ще 10 осіб, у тому числі останній диктатор Аргентини Рейнальдо Біньоне, який раніше був засуджений до 25 років ув’язнення  за звинуваченнями в порушеннях прав людини. Він також звинувачувався в причетності до викрадень малолітніх дітей у дисидентів і противників військового режиму в Аргентиніі отримав за рішенням суду 15 років позбавлення волі. В березні цього року Біньоне засудили до довічного тюремного ув'язнення за порушення прав людини в період диктатури в 1976-1983 роки. Біньоне визнали винним у злочинах, скоєних стосовно 23 осіб. Крім того, він проходить обвинуваченим у справі про злочини, вчинені в рамках так званої операції «План Кондор». Її спільно здійснювали військові режими Аргентини, Болівії, Бразилії, Парагваю, Уругваю і Чилі з метою фізичного знищення політичних опонентів.

У квітні цього року суд Пакистану видав постанову на арешт екс-президента країни Первеза Мушаррафа. Верховний суд Пакистану розпочав розгляд позову проти Мушаррафа про державну зраду. Суддя в Ісламабаді оголосив рішення про затримання Мушаррафа. Поліція спробувала заарештувати екс-президента, але він встиг покинути будівлю суду у супроводі численних охоронців, які відвезли його на броньованому автомобілі у невідомому напрямку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.