НОВИНИ

ІМІ зафіксував зменшення нападів на журналістів і збільшення судових позовів проти них

У квітні в Україні відбулось невелике зниження рівня фізичної агресії щодо журналістів. Разом з тим основним порушенням прав журналістів продовжує залишатись перешкоджання виконувати законну професійну журналістську діяльність. Про це свідчать дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

"У  квітні вдвічі зросла кількість судових позовів до ЗМІ та журналістів (6 позовів у квітні, порівняно з 3-ма у березні), зафіксовано 5 випадків цензури (порівняно з 3 випадками у березні), а також по 3 випадки політичного тиску та кібер-злочинів проти журналістів та ЗМІ", - йдеться в звіті.

У звіті також вказується, що знаковими подіями у квітні стали події, пов’язані з рейдерським захопленням телеканалу ТВі.

«Після приходу на ТВі нового керівництва, експерти ІМІ зафіксували факти цензури та політичного тиску з боку нового керівництва телеканалу. Зокрема, 23 квітня, колектив телеканалу, який хотів вийти в ефір, щоб заявити про власну позицію, не пустили в ефірну кімнату. Як розповів ведучий ТВі Мустафа Найєм, екс-гендиректор ТВі, народний депутат Микола Княжицький дозволяв вийти йому в ефір лише за умови, що в ефірі програми не згадуватимуться жодним словом події, які відбулися на телеканалі протягом останнього тижня.», - відзначили в ІМІ, вказавши також на  випадок економічний тиску - після зміни власника, було звільнено ведучого програми “Проти ночі” Павла Шеремета.  

Також вказується, що «після історії з розсилкою темників журналістам, перший віце-прем’єр Арбузов продовжує веселити креативним підходом до перешкоджання журналістській діяльності»: згадується, що  20 квітня у Києві, під час суботника за участю Арбузова, журналістам заклеювали фотокамери на мобільних телефонах скотчем.  

Екперти відзначили, що квітень також був багатий на показові випадки перешкоджання, які свідчать про рівень відкритості та прозорості вищої української влади. Зокрема згадується «виїзне» засідання Верховної Ради, на яке не пустили  журналістів, а також те, що правоохоронці інтенсивно перешкоджали журналістам працювати біля Межигір’я під час акцій  активістів «Демальянсу». «15 квітня на під'їзді до Нових Петрівців, співробітники ДАІ перевіряли всі машини і забороняли журналістам їхати далі, під приводом того, що там «ніде паркуватися»», - вказують у звіті.

ІМІ також зафіксував випадок цензури, пов’язаний з сім’єю Януковича - відео з Віктором Януковичем-молодшим у нетверезому вигляді, намагались видалити з YouTube.

Окрім того у квітні стався гучний випадок нападу на офіс регіонального ЗМІ: 12 квітня у місті Нікополь Дніпропетровської області - невідомі обстріляли офіс редакції газети «Город Никополь».  

Нагадаємо, згідно з дослідженням ІМІ, в Україні 2012 рік став рекордним за кількістю порушень прав журналістів  за останні 10 років. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.