НОВИНИ

Україна за рівнем свободи преси опинилася між Замбією і Південним Суданом

Україна у рейтингу свободи преси у світі 2013 року поділила 131–133-є місця з Замбією і Південним Суданом і ледве втрималася в категорії «частково вільних». Про це повідомила міжнародна неурядова організація Freedom House в оприлюдненому звіті.

Загалом ситуацію зі свободою ЗМІ дослідили в 197 державах і територіях. Усі вони розділені на три умовні групи –  з «вільними», «частково вільними» і «невільними» засобами масової інформації. У своєму рейтингу Freedom House використовує систему оцінки в трьох номінаціях – правової, політичної та економічної. Сумарно вони показують положення країни в загальному рейтингу, де показник свободи ЗМІ оцінюється за 100-бальною шкалою. Чим вищий загальний бал, тим гірше становище країни, відповідно - більш низьке місце в рейтинговій таблиці.

У поточному аналітичному звіті Freedom House «вільними» визнані 63 країн і територій, «частково вільними» – 70, «невільними» – 64. У кількісному вираженні це означає, що нині лише 14% населення планети проживає в країнах, які мають вільну пресу, і по 43% населення в країнах, які мають частково вільну і невільну пресу. У порівнянні з торішнім звітом це співвідношення дещо зросло на користь держав з невільною пресою.

У рейтингу свободи ЗМІ 2013 перше місце зайняли дві держави: Норвегія і Швеція. У десятку лідерів також увійшли: Бельгія, Фінляндія, Нідерланди, Данія Люксембург, Швейцарія, Андорра і Ісландія. Нижні рядки рейтингу займають Куба, Екваторіальна Гвінея, Еритрея, Іран, Білорусь, Еритрея та Узбекистан. Замикають рейтинг Туркменістан і Північна Корея.

У цих державах незалежні ЗМІ або не існують, або перебувають у стані глибокої стагнації. Найнебезпечнішими для журналістів країнами як і раніше залишаються Ірак і Сомалі, де для журналіста виконання своїх професійних обов'язків найчастіше пов'язане з безпосереднім ризиком для життя.

2013 року рейтинг України впав іще на один бал порівняно з 2012-м, коли вона втратила відразу три бали, повідомили правозахисники. За їхніми словами, це спричинила минулого року, зокрема, політизована природа отримання ліцензій на цифрове мовлення, через яку ціла низка незалежних станцій втратила свої ліцензії. Крім того, минулого року в державних засобах інформації відбувалися зловживання на користь владної Партії регіонів під час парламентських виборів, а також нарощування загроз і нападів на журналістів у передвиборний період.

Як мовиться у звіті, Україна перебуває серед країн, які йдуть авторитарним курсом.

Загалом у світі рівень свободи слова впав 2012 року до найнижчого рівня майже за десятиліття, наголосили правозахисники. Негативні тенденції виявлені в усіх регіонах світу, заявила директор проекту Карін Дойч Карлекар.

Викликала велике занепокоєння і Росія («невільна», 81 бал, 176-е місце), де влада, як наголосили правозахисники, має майже повний контроль над телебаченням, радіо і друкованою пресою.

Російська Федерація за минулий рік знизила свої позиції в рейтингу з 172 до 176 місця і знаходиться в групі держав із невільною пресою, між Суданом і Азербайджаном. Як наголошується в доповіді, російська влада майже повністю контролюють телебачення, радіо і пресу.

Нові ЗМІ, які до недавніх пір уникали контролю з боку держави, постали перед загрозою утисків у 2013 році. Тепер, на думку експертів Freedom House, обережна політична дискусія можлива тільки в деяких друкованих тижневиках, радіостанціях і новинних інтернет-сайтах. Аудиторія цих ЗМІ переважно складається з освічених городян. Разом з тим, власники медійних холдингів, лояльні Кремлю і регіональним властям, продовжують посилювати тиск на журналістів.

Як повідомлялось, Україна увійшла до четвірки країн Європи, де спостерігається відступ від свободи ЗМІ. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.