НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: Нервова реакція Газпрому на закупівлю Україною газу в Європі підтверджує його безсилля

Звинувачення глави російського Газпрому Алєксєя Міллера у непрозорості операцій під час реверсних поставок газу з Європи до України – безпідставні. Про це в коментарі Тиждень.ua заявили експерти.

Так, на думку директора енергетичних програм центру "Номос" Михайла Гончара, заяви про непрозорі операції у реверсних поставках газу в Україну – це особисті інтерпретації Міллера.

«Всі газопроводи, які знаходять на території України чи на території країн ЄС, є власністю цих країн,  згідно з національним законодавством та законодавством ЄС. Це не є газопроводи Газпрому. Тому це певна нервова психологічна реакція, що підтверджує безсилля Газпрому будь-що вдіяти в цій ситуації», – пояснив він.

Що стосується юридичних аспектів, зауважує Гончар, як тільки газ перетнув пункт газовимірювальної станції, на кордоні з Польщею, це вже не газ Газпрому.

«Це газ, проданий Газпромом, і на який право власності набула компанія RWE, котра далі має право робити з ним все, що завгодно», – додав експерт.

З цим погоджується і голова правління альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик.

«Ці поставки відбуваються на законній основі. Згідно з європейськими засадами, це можна назвати повноцінним імпортом. Газпром – досить серйозна структура і якби були якісь недолугості він би одразу подав у суд», – додав він, зауваживши, що навіть компанія RWE ніколи б не пішла на певні сумнівні оборудки.

Водночас, як зауважує Гончар, у випадку подання судового позову у зв’язку з цієї схемою поставки газу Газпром судився би з німецькою компанією, а не з НАК «Нафтогаз Україна».

«Якби можна було навіть уявити, що певні порушення в цій ситуації мали місце, то я думаю, Газпром вже наступного дня після початку реверсних постачань звернувся би до арбітражу. І не з позовом до Нафтогазу, а до свого німецького партнера RWE. Але цього протягом півроку не відбулося. Проте Газпром бачить, що поступово нарощуються обсяги. І це його дуже нервує, а вдіяти він нічого не може. Тим більше, що в жовтні минулого року в арбітражі Газпром програв суд саме компанії RWE», – сказав він, додавши, що має великі сумніви у тому, що судовий позов буде поданий.

У свою чергу Боровик, прогнозуючи мотиви, котрі переслідувала російська сторона, роблячи відповідні заяви, заявив:

«Ці заяви звучать для українського керівництва, оскільки воно пішло в обхід монополії російського газу, зробивши таку схему, яка хоч і небагато – трохи більше 10%, але економить Нафтогазу (у постачанні газу – Ред.). Тому потрібно якимось чином цю схему дискредитувати, ввести дисонанс в заяви керівництва України і керівництва нафтогазового сектору».

Нагадаємо, у березні глава Газпрому Алєксєй Міллер заявив, що поставки газу з Європи в Україну нагадують "шахрайські схеми".

Як писали ЗМІ, у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості в свою чергу не бачили порушення закону під час закупівлі Україною газу з Європи в реверсному режимі.

Наприкінці квітня Міллер заявив, що реверсні поставки газу з Європи в Україну просто неможливі, оскільки немає окремого газопроводу. "Тому мова може йти лише про якісь «паперові» непрозорі операції, із законністю яких треба розбиратися", - сказав він.

Як відомо, Україна почала реверсні поставки з Польщі за контрактом з німецькою RWE в листопаді минулого року. Тоді українська влада заявляла, що газ закуповується за спотовими цінами, які значно нижчі за ціни "Газпрому", прив'язані до нафтового кошика. У листопаді-грудні 2012 року "Нафтогаз" закупив у RWE 52 млн 700 тис. кубометрів і ще 46 млн 700 тис. - в січні цього року.

Реверсний газ з Європи в січні коштував "Нафтогазу" $390 за 1 тис. кубометрів, у той час як ціна "Газпрому" - $406.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.