НОВИНИ

Електронний архів визвольного руху поповнився документами про останнього командира УПА

Електронний архів українського визвольного руху поповнився колекцією документів про останнього Головного командира УПА Василя Кука. Про це повідомляє Центр досліджень визвольного руху.

До річниці бою УПА під Гурбами електронний архів українського визвольного руху avr.org.ua оприлюднив документи Василя Кука.

Колекція містить світлини з різних періодів життя командира, особисті документи, зокрема свідоцтво про хрещення, особову картку Люблінського університету, диплом історичного факультету Київського державного університету, трудову книжку.

Основу колекції становлять документи з архіву Василя Кука, який був переданий згідно з його заповітом у 2007 році у Центр досліджень визвольного руху. На даний момент завершується оцифровування..

«Вперше оприлюднюються листи Василя Кука до його дружини Уляни Крюченко. Також цікавими є рукописи наукових статей та фрагмент нарису "Історії ОУН", написаного Василем Куком у підпіллі у 1954 році, нотатки генеалогічних досліджень про його родину. Особливу цінність становлять звіти про найбільший в історії УПА бій під Гурбами у квітні 1944 року, де повстанські сили УПА-Південь очолював Василь Кук. Зокрема, документи містять карти бою та Бущанського прориву», — розповів керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Сергій Погорельчук.

У колекції також є спогади Кука, записані дослідниками Григорієм Дем’яном та Дмитром Куделею, листи до інших керівників підпілля та накази Кука як головного командира УПА.

Окрім того в архіві розміщена доповідна записка голови КГБ при Раді міністрів УРСР Віталія Федорчука на ім’я першого секретаря ЦК КПУ Володимира Щербицького, датована 1973 роком, в якій описується небезпечна діяльність Василя Кука.

«Через двадцять років після арешту "Лемеша", коли головними супротивниками чекістів уже давно були дисиденти, а не повстанці, керівник КДБ України писав про нього як про "найбільш небезпечну особистість у націоналістичному середовищі"», — пише дослідник біографії Кука Володимир В’ятрович.

«Колекція є цілісним комплексом документів, які допоможуть дослідникам у вивченні біографії Василя Кука. Це перша тематична підбірка документів, сформована на основі різних фондів та архівів. Команда Електронного архіву визвольного руху планує періодично готувати такі підбірки для зручності колег", — говорить керівник проекту Андрій Когут.

Як відомо, відкритий у березні Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень  визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Наразі в архіві доступні копії понад 10 тис. документів.

Читайте також: Василь Кук: «УПА в історичному підсумку перемогла, бо тієї держави, проти якої вона боролася, вже нема і ніколи не буде»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.