НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Експерт: Гонорар Януковича за ненаписані книжки можна розцінювати як політичний хабар

Президент книговидавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін ніколи не чув про виплачені гонорари за книги, які ще не були написані й навіть не розроблені в сюжеті. Про це він повідомив у коментарі Тиждень.ua.

«Я особисто не знайомий з такими фактами, хоча чув, що європейські,  американські видавництва, які знають уже манеру написання популярного письменника, сприйняття його текстів аудиторією, які попередньо ознайомились із сюжетом, можуть відповідно до угоди надати аванс», – розповідає Афонін.

За його словами, це може бути лише авансування частини суми, а повний розрахунок відбувається після того, коли авторський текст вже потрапив у видавництво для публікації.

«А так, щоб наперед заплатили за книги, які навіть ще не пророблені у сюжетному варіанті, немає нічого, окрім назви, я про це ніколи не чув», – запевняє експерт.  

Окрім того, знавець книжкового ринку, не знає жодного автора у Східній чи Західній Європі, які «за книжки видані чи невидані, могли б отримувати такий гонорар».

«Якщо й є такі гонорари, то тільки в письменників, яких читають всі, які видаються мільйонами-мільйонами примірників по всьому світові. Я у своєму оточенні не знаю людей, які б читали безсмертні твори нашого президента. На мою думку, гонорар Януковича можна розглядати як політичний хабар», – вважає Афонін.

За його словами, гонорари українських письменників залишаються середньостатистичними, хоча ні автори, ні видавці не поспішають розголошувати їхні розміри.

Як стверджує експерт, кількість людей і кількість авторів, які спроможні вижити чи забезпечити своє існування за рахунок літературної праці в Україні надзвичайно обмежене.

«Це Ірен Роздобудько, Андрій Курков, Андрій Кокотюха. Кокотюха, Роздобудько пишуть дуже багато й швидко. Курков може жити не так за гонорари, які він отримує в Україні, як за рахунок видань, які виходять за межами нашої країни. Щодо Юрія Андруховича чи Оксани Забужко, то вони мають багато додаткових заробітків», – пояснює Афонін.

Окрім того, експерт не знає жодного видавництва, яке спроможне було виплатити такі гонорари.

«Я думаю, що найвищі гонорари зараз у видавництві «Клуб сімейного дозвілля». У «Фоліо», мабуть, дещо менші», – розповідає екперт.

Натомість він зазначає, що значно вищі гонорари виплачуються авторам шкільних підручників, які затверджені Міністерством освіти.

«За навчальні книги, які потрапили у програму державного замовлення і тиражуються, виплачують більші гонорари. За посібники, підручники, допоміжну літературу, що видані без міністерського грифу надають, безперечно, менші гонорари», – наголошує екперт.

На думку письменника Андрія Куркова, гонорари, які отримує Янукович, платять лише за Гаррі Потера чи еротичні романи.

Як відомо, згідно з декларацією Віктора Януковича, 2011 року він 16,4 млн грн гонорарів від ТОВ «Друкарня «Новий світ». З отриманої суми авторської винагороди Янукович сплатив до бюджету 2,8 млн грн податку.

Під час прес-конференції в Українському домі Янукович розповів, що витратив 7 млн 552 тис. зі свого гонорару за видані книжки на благодійність.

Згідно з декларацією про доходи за 2012 рік, Янукович отримав 15,5 млн грн гонорарів. За два останні роки президент заробив на книжках майже 32 млн грн. У коментарі інтернет-виданню «Остров» заступник директора друкарні «Новий світ» Едуард Вакуленко зазначив, що згідно із договором, президент отримав гроші «за авторські права на написані ним книги, а так само на книги, які він напише».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.