НОВИНИ

Світ про смерть Бєрєзовского: його гра вимагала високих ставок, серед яких і життя

Світові, переважно британські ЗМІ, активно обговорюють причини смерті російського мільярдера Боріса Бєрєзовського.

Британське видання The Daily Telegraph наводить кілька варіантів причин смерті Бєрєзовского – глибока депресія і як наслідок, проблеми з серцем і дії ворогів бізнесмена.

Видання цитує слова вдови колишнього агента КДБ Алєксандра Літвінєнка (якого вбили в 2006 році), котра переконана, що Бєрєзовскій не міг вчинити самогубство.

Марина Літвінєнко, яка дружила з олігархом, в коментарі Daily Telegraph сказала, що бачила його чотири тижні тому, і він мав хороший настрій та добре самопочуття.

«На мою думку, дуже малоймовірно, що він вчинив самогубство. Він мав багато ворогів. Він був прямолінійною людиною і ніколи не приховував, що в нього було на думці. Коли я бачила його востаннє він трохи видужав, і мені здалося, що йому стане краще. Він почав чимось цікавитись і питати про мого сина», - сказала вона.

«Це міг бути удар, міг бути серцевий напад, і могло навіть статись, що Борис вчинив самогубство. Єдиний у чому я зараз певний, це те, що Бориса вбивали роки тиску і виливання на нього бруду з боку російської влади», - у свою чергу сказав один з найближчих друзів Бєрєзовського, письменник Юлій Дубов.

The Telegraph також пише, що за словами друзів олігарха, він мав проблеми з серцем, а також перебував у «глибокій депресії» через програш судів Роману Абрамовічу і громадянській дружині Єлєні Горбуновій.

В той же час, як пише Forbes, незадовго до смерті Бєрєзовскій написав листа Владіміру Путіну з проханням дозволити йому повернутися назад до Росії.

«Я не знаю реакцію Путіна на смерть Бєрєзовского. Я можу лише сказати, що смерть кожної людини – це горе. Але маю сказати, що нещодавно, можливо, кілька місяців тому Бєрєзовскій послав Путіну листа, де визнав, що зробив багато помилок і просив йому пробачити. Він також питав Путіна, чи може вій повернутись до Росії», - сказав речник президента Росії Дмітрій Пєсков.

The Guardian вважає, що причиною смерті олігарха стала його нездатність змиритися з втратою політичного впливу і статків.

«У Великобританії Бєрєзовській виявляв магнетичну силу в порівнянні з іншими співвітчизниками у вигнанні. Литвиненко, лідер чеченських сепаратистів Ахмед Закаєв і сам Березовський ставали мішенями для замахів. Але істина ніколи не була настільки простою, щоб відрізнити її від вигадки. Березовський ніколи не був такою важливою фігурою в Кремлі за Єльцина і настільки небезпечним для Путіна, як він заявляв. Вигнання не мало наслідків вдома. Бєрєзовскій прагнув повернутися в центр дій, виліпити наступний етап розвитку Росії. У свій час він мав владу, практично необмежене багатство і політичний вплив, і він не зміг впоратися з їх втратою», - вважає The Guardian.

The Telegraph також проводить паралелі між смертю Бєрєзовского і попередніми загадковими смертями інших росіян в Британії, таких як Алєксандр Літвінєнко, Алєксандр Пєрєпілічний та ін і зазначає: «Холодна війна, можливо, й закінчилася, але отруєння, розстріли і замахи на вбивство колишніх радянських громадян, що проживають у Великій Британії, тривають. Після закінчення Холодної війни, спори, що випливають з колишнього радянського блоку зі смертельними наслідками розігруються на британській землі. Притягнення винних до відповідальності, однак, пов'язане з труднощами і стало предметом неодноразових дипломатичних суперечок між Великобританією і Росією».

The Newsweek вважає самогубство і вбивство Бєрєзовського однаково ймовірними.

 «Враховуючи, що багато ворогів Путіна скінчили смертю за загадкових обставин, не дивно, що команда поліції наразі шукає небезпечні матеріали на території особняка Суррей. Але в рівній мірі могло статися, що Бєрєзовскій вчинив самогубство. Він був гравцем найвищого рівня, і він ніколи не мав ілюзій, що серед ставки, на які він грав, не виключали його власне життя. За свою кар'єру він виграв і втратив мільярди, він формував долю своєї країни і однаково легко вів переговори з президентами, терористами і злочинцями. Життя за  відносної бідності, невідомості, недоречності були б немислимі для нього - таке маленьке життя було б не варто жити. Це були правила, за якими він жив​​, тому було б не дивно, якби він за ними і помер», - пише журналіст The Newsweek Оуен Меттьюс.

Німецьке видання Der Spiegel вважає смерть Бєрєзовского кінцем ери російської політики.

«Чи знищили Бєрєзовского серцевий напад, самогубство чи вбивство? Ясно одне: смерть Бєрєзовського завершила еру. На сучасну Росію олігарх вплинув більше, ніж, можливо, йому самому і навіть його лютим ворогам врешті-решт здавалося…Підвалини і до сьогодні триваючого панування Путіна вже давно заклали Бєрєзовській та інші олігархи, часом навіть несвідомо. Вони розширили його базу, зібравши мільярдні активи, в той час як у дев’яності роки економіка впала на 40%, і мільйони росіян зазнали бідності», - пише німецьке видання Der Spiegel.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.