НОВИНИ

Експерт: Мілітаризація Росії змушуватиме Януковича здавати національні інтереси

Російська мілітаризація, як демонстрація сили, відіграватиме роль ефективного примусу, підштовхуючи Януковича до здачі українських національних економічних та політичних інтересів. Про це пише у своїй статті для «Українського тижня» експерт Інституту Євроатлантичного співробітництва Максим Бугрій.

За його словами, нинішня російська мілітаризація турбує деякі східноєвропейські країни, які є членами НАТО. Найбільше транслюється це занепокоєння Польщею. Водночас вона викликає і пильну увагу Сполучених Штатів. Зокрема, за повідомленням Washington Times, увагу Пентагону викликали найбільші ядерні навчання у Росії за останні 20 років, що проводилися наприкінці минулого місяця.

«Однак експертний мейнстрім не бачить Росію як загрозу для Заходу чи НАТО», - вважає Бугрій.

На його переконання українська перспектива за цих умов виглядає досить сумно.

«З одного боку, стверджувати про реальну російську мілітарну загрозу нашій державі немає підстав.  Будь-яка військова інтервенція російських військ на українську територію чи навіть провокація військового характеру щодо України неминуче спровокує всередині країни великі антиросійські настрої, і в такому разі Кремлю буде набагато важче втягнути її в свої неоімперські інтеграційні проекти. Москві вигідніше задіювати ті методи впливу до України, які він застосовував донині – тиснучи на українську владу, фактично тримаючи її на гачку, і через свою «п’яту колону»  дестабілізовувати ситуацію в країні. З іншого боку, ризики нестабільності збільшуються». – пояснив експерт.

На підставі подій недалекого минулого він привів декілька прикладів криз.

«Обидві країни під час поділу Чорноморського Флоту СРСР у 1992 – 1994 роках перебували на межі збройного військового конфлікту, фактично вдавалися до сутичок. Градус протистояння підвищувався також під час конфлікту навколо острова Тузли у 2003-му та російсько-грузинської війни у серпні 2008 року. Сьогодні не завершена демаркація кордону в Керченській протоці, яка пов’язана з правами використання газоносного шельфу Палласа, неврегульованість питань перебування Чорноморського флоту в Криму, модернізації якого чинить опір Янукович, намагаючись нав’язати Росії послуги місцевих заводів», - пояснив Бугрій.

На його думку, за таких умов, вірогідно, російська мілітаризація, як демонстрація сили, відіграватиме роль ефективного примусу, підштовхуючи Януковича до здачі українських національних економічних та політичних інтересів.

Детальніше читайте «Проти кого озброюється Росія» у журналі «Український тиждень» №12.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.