НОВИНИ

  ▪   Наталя Дмитрук

Експерт: Екстрадицією екс-прем’єра Таджикистану влада України порушує взяті на себе міжнародні зобов’язання

Екстрадиція колишнього прем'єр-міністра Таджикистану Абдумаліка Абдуллоджанова засвідчить кричуще невиконання нашою державою взятих на себе зобов’язань і продемонструє, що Україна не є безпечною країною для біженців. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив співкоординатор проекту «Без кордонів» Максим Буткевич.

«Екстрадиція пана Абдуллоджанова є неприпустимим кроком, і якщо вона станеться, то це буде кричущим порушенням міжнародного права і національного законодавства України. Примусове видворення біженця до країни походження – це найгірше можливе порушення біженського права», – підкреслив він.

Експерт нагадав про зобов’язання щодо біженців, які взяла на себе Україна.

«Вони йдуть у відповідності до Конвенції 1951 року про статус біженців і Протоколу 1967 року – обидва підписані і ратифіковані Україною», – наголосив він.

За його словами, черговий випадок публічного недотримання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань, по-перше, покаже, наскільки низькі стандарти дотримання прав і законів в нашій країні.

«По-друге, це продемонструє, що Україна не є безпечною країною для тих, хто у ній шукає притулку або захисту, і готова видавати людей до рук режимів, які не просто є авторитарними, а системно застосовують катування», – заявив Буткевич.

Експерт також звернув увагу на те, що Абдуллоджанов має не просто легальний статус, а притулок у США.

«Звичайно, це навряд чи призведе до покращення стосунків. У будь-якому разі, якщо людина отримала притулок в якійсь країні, і Україна видає цю людину до рук переслідувачів, то це не сприяє покращенню стосунків між країною, яка надала захист і Україною», – зазначив він.

За його словами, якщо представники Абдуллоджанова, в разі екстрадиції екс-прем’єра, спробують знайти справедливість в Європейському суді з прав людини, то варто очікувати ще одне рішення Євросуду проти України.  

Як повідомлялося, минулого тижня суд ухвалив узяти Абдуллоджонова під екстрадиційний арешт терміном до 1 року; протягом цього часу Україна має вирішити, чи екстрадувати його до Таджикистану. Там колишнього прем’єра звинувачують у низці тяжких кримінальних злочинів, зокрема, в замаху на його політичного супротивника, президента Емомалі Рагмона. Абдумалік Абдуллоджанов заперечує ці звинувачення.

Президент Віктор Янукович, за повідомленнями, мав у неділю й понеділок перебувати з офіційним візитом у Таджикистані, але цей візит не відбувся без оголошення причин.

Управління Верховного комісара у справах біженців (УВКБ) ООН висловило глибоку стурбованість з приводу продовженння утримання під вартою і можливої екстрадиції Абдумаліка Абдуллоджанова.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.