НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Портрет України за міжнародними рейтингами: розбиті дороги, бідність, придушення економічної свободи та спад демократії

З початку року Україна отримати єдину позитивну оцінку у міжнародному рейтингу - за конкурентоспроможними та привабливими для бізнесу туристичними галузями.

З початку року Україна опинилася в кінці рейтингу економічних свобод, посівши 161 місце серед 177 країн. Таким чином вона посіла останнє місце за цим показником серед 43 країн європейського регіону, і її загальний бал нижчий, ніж в середньому в світі. 

Як засвідчили результати щорічного дослідження американського Heritage Foundation спільно з газетою The Wall Street Journal, оцінка України на 0,2 пункту вище, ніж у минулому році: "скромні успіхи у валютній свободі і свободі підприємництва переважують погіршення з ситуацією свободи праці та у сфері корупції".

На думку експертів, економічна свобода в Україні продовжує піддаватися жорстким репресіям, закони функціонують погано, недостатньо захищені права власності та широко поширена корупція.

Крім того, згідно з дослідженням канадського дослідницького інституту Фрейзера, Україна посіла 79-те місце серед 123 країн в "Індексі свободи". Вона набрала в загальній сумі 6,49 балів, розташувавшись між Замбією і Руандою.

Дослідники відзначили досить непоганий показник особистих свобод в нашій країні - 7,5 (стільки ж, наприклад, у Гондурасу, а найвищий бал у Нідерландів - 9,5), однак при цьому відверто незадовільний результат в частині свободи економіки - 5,46 бала.

Україна у цьому рейтингу опинилася позаду таких країн, як Фіджі, Малі, Замбія, Ботсвана, Нікарагуа та інші. Однак, випередила такі країни, які ОАЕ, Кувейт, Єгипет та інші.

Україна увійшла в дев’ятку найменш заможних європейських держав за рівнем купівельної спроможності громадян. Як свідчить дослідження міжнародної компанії GFK, яка проаналізувала можливі видатки у цьому році в 42 європейських країнах, в середньому кожен громадянин з цих держав витратить у 2013 році на оплату товарів та послуг 12,8 тисячі євро в той час, як українці та мешканці ще восьми держав, серед яких Білорусь та член Євросоюзу Болгарія, менше 25% відсотків цієї суми.

Найбагатшими в Європі залишаються громадяни Норвегії та Швейцарії, котрі зможуть витратити удвічі більшу суму, ніж в середньому європейці. Абсолютним лідером стало 35-тисячне князівство Ліхтештейн, мешканці якого витратять у 4 рази більше.

Україна також зайняла 42 місце у рейтингу 50 найбільш інноваційних країн світу, складеному Bloomberg. 

Загалом було проаналізовано ситуацію у 96 країнах світу. Серед них за рівнем інтенсивності досліджень Україна посіла 37 місце, продуктивності праці - 69, концентрації високих технологій - 47, кількості вчених - 39, продуктивності промисловості - 34, рівнем освіти - 6, патентної активності - 17. Перше місце в рейтингу отримали США, друге - Південна Корея, третє - Німеччина. П'ятірку лідерів замикає Швеція.

Крім цього, Україна не потрапила до списку кращих країн світу для ведення бізнесу в 2013 році за версією Bloomberg. 

На початку березня цього року британське видання The Times презентувало свій рейтинг найавторитетніших вишів світу World Reputation Rankings, яке ґрунтується на результатах опитування вчених всього світу щодо 100 найкращих університетських брендів, що складається виключно на підставі суб'єктивних оцінок визнаних експертів та відомих вчених, які знаються на питаннях вищої освіти.

У топ-100 не увійшов жоден український університет. 

Вже три роки трійка лідерів рейтингу залишається незмінною - перше місце зайняв Гарвардський університет, за ним - Массачусетський технологічний інститут та університет Кембриджа.

У списку країн з високим рівнем людського розвитку Україна посіла 78-е місце. Як зазначається у доповіді про людський розвиток "Піднесення Півдня: людський прогрес у різноманітному світі", підготовленій Програмою розвитку ООН, до п'ятірки країн із найвищим рівнем людського розвитку ввійшли Норвегія, Австралія, США, Нідерланди та Німеччина. У дослідженні брали участь 193 країни-члени ООН.

Як відомо, у 2011 році Україна в рейтингу індексу розвитку людського потенціалу посіла 76 місце, в 2010 році - 69 місце.

Відповідно до результатів дослідження The Economist Intelligence Unit («Індекс демократії 2012. Застій демократії»), за рівнем демократії Україна очолила список країн з гібридними режимами та посіла 80-ту сходинку (5,91 балів з 10-ти), що на одну позицію нижче, ніж минулого року. Загалом у рейтингу було досліджено 167 країн.

Нагадаємо у рейтингу кінця 2011 року Україна опустилася з 67-го на 79-те місце у світі та перетворилась з «проблемної демократії» на країну з гібридним режимом. Найгірша в Україні ситуація з функціонуванням уряду і політичною культурою.

За результатами оцінки якості доріг, яку підготували експерти Світового економічного форуму, Україна зайняла 137 місце у світі зі 144. Якість українських доріг експерти оцінили в 2,3 бала з 7, а загальний стан інфраструктури оцінюється в 4,6 бала.

Попри це Україна за конкурентоспроможністю туристичного бізнесу та привабливими для бізнесу туристичними галузями стала 76-ю зі 140 країн світу у рейтингу Світового економічного форуму. При цьому вона покращила свою позицію порівняно з рейтингом 2011 року на дев’ять пунктів. 

Лідерські позиції Україна отримала за обсягом експорту основних видів озброєнь у 2012 році - четверте місце в світовому рейтингу експортерів озброєнь СІПРІ. 

Таке ж місце вона посіла серед країн світу, з території яких здійснюється найбільше кібератак.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.