НОВИНИ

Кузьмін пропонує відновити кримінальну відповідальність за наклеп

Перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін виступає внесення статті про дифамацію - публічне поширення реальних або вигаданих відомостей, що принижують честь, гідність чи ділову репутацію, до нового Кодексу про кримінальні проступки, прийняття якого очікується на початку 2014 року. Про це він написав у своїй статті для видання «Закон і бізнес».

На думку Кузьміна, сьогодні  дифамацію можна віднести до різновиду методів тиску на суд та слідство.  «Ми доходимо висновків, що останнім часом у кримінальному процесі України з’явилася нова практика застосування дифамації для чинення тиску на суд та підміни ролей сторін у процесі, залучення до судового провадження політиків, що призводить до політичних методів захисту та ставить під загрозу ефективність функціонування системи правосуддя в цілому», - пише він вказуючи, що це переважно пов’язано з декриміналізацією статей про відповідальність за наклеп та образу при ухваленні нового Кримінального кодексу у 2001 році на виконання зобов’язань перед Радою Європи.

Як приклад Кузьмін наводить акції на підтримку екс-прем’єр міністра Юлії Тимошенко. «Штучні акції протесту під гаслом «Волю Юлі», формування в суспільстві зневаги до всієї судової влади та намагання політиків вплинути на результати судового розгляду справи — це яскраві приклади незаконного тиску на суд та прокуратуру з метою вплинути на рішення суду в інтересах Юлії Тимошенко. На сьогодні за таку поведінку, за політику презирства й неповаги до суду, правоохоронної системи, яку весь час демонструє захист  Тимошенко, в Європі передбачено покарання у вигляді позбавлення волі», - пише Кузьмін.

Кузьмні стверджує, що законодавством багатьох держав у всьому світі дифамацію визначено як злочин, зокрема, відповідальність за дифамацію передбачена кримінальними кодексами таких європейських держав, як Австрія, Бельгія, Італія, Португалія, Хорватія, Фінляндія , Данія, Норвегія, Бразилія та інші.

«На підставі аналізу статей про дифамацію кримінальних кодексів європейських держав та огляду проблем функціонування правосуддя України вважаю за доцільне запропонувати з метою практичного вирішення проблеми внесення статті про дифамацію до Кодексу про кримінальні проступки, прийняття якого, за словами Генерального прокурора Віктора Пшонки, очікується на початку 2014 року. Крім того, наголошую на необхідності зміцнення авторитету судової влади, забезпечення додержання принципу обов’язковості судових рішень, запобігання незаконного впливу на суд, недопущення підміни ролей у ході судового провадження та ознайомлення необізнаних сторін процесу з правилами професійної етики», - підсумував Кузьмін.

Нагадаємо, у жовтні 2012 року Верховна Рада скасувала прийнятий раніше у першому читанні проект закону "Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України, що стосуються посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини". Законопроект за авторством регіонала Віталія Журавського був прийнятий у першому читанні у вересні та викликав хвилю протестів в Україні.

Проект закону також викликав критику з боку Єврокомісії, Ради Європи, ОБСЄ, громадських організацій та депутатів Європарламенту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.