НОВИНИ

  ▪   Наталя Дмитрук

Виставки і презентації стали новим "фронтом" протистояння комуністів і націоналістів

Окрім "війни пам'ятників" в Україні спостерігається тенденція до зриву виставок і презентацій ідейних опонентів. Так свободівці влаштовують демарші на проросійських заходах, а комуністи перешкоджають вшануванню пам'яті героїв національно-визвольних змагань.

14 березня у Києві активісти ВО «Свобода» зірвали презентацію українофобської книжки російського публіциста, прибічника політики Путіна Ніколая Старікова «Сталін. Згадуємо разом». Виступ Старікова заглушили свободівці, скандуючи гасла: «Де Сталін, там і смерть!», «Пам'ятай, чужинець, тут господар – українець!», «Чємодан, вокзал, Россія!», «Комуняку – на гілляку!», «Старіков, давай, до свіданія!». Одразу виникло кілька сутичок з присутніми на заході неосталіністами, які намагалися скандувати «Сталіну – да!». На місце події прибули працівники міліції, сім автобусів яких стояли на вулиці ще напередодні заходу. У результаті, Старіков залишив залу презентації під вигуки «Ганьба!».

Фото: ВО «Свобода»

21 грудня минулого року активісти меджлісу кримськотатарського народу поламали стенди вуличної виставки, присвяченої дню народження совєцького диктатора Іосіфа Сталіна, яка відкрилася у центрі Сімферополя. Кримські татари намалювали на стендах фашистську свастику – таким чином вони хотіли продемонструвати тотожність комуністичного й фашистського режимів. Між організаторами виставки та членами меджлісу зав'язалася словесна сутичка. Міліція у конфлікт не втручалася. Виставку організував регіональний осередок російської лівої організації «Суть часу – Крим». Вона включала стенди із фотографіями Сталіна і хвалебними висловлюваннями відомих людей про нього.

Водночас, у листопаді минулого року в Приморську Запорізької області відкриття виставки «Народна війна», яка була присвячена повстанським рухам у радянській Україні 1917-1932 років, зірвали представники місцевого осередку КПУ. Виставку розмістили у вестибюлі в Ногайському коледжі Таврійського державного агротехнологічного університету та мали відкрити 10 листопада. Проте вранці, перед відкриттям виставки, двоє молодих комуністів обірвали плакати експозиції. Як виявилося, це були син колишнього секретаря райкому партії на прізвище Тиховод та комуніст Морозов. Після демонтажу експозиції, комуністи вкрали сім плакатів і втекли.

26 квітня 2012-го  близько трьох десятків представників ВО «Свобода» прийшли висловити свою незгоду із демонстрацією відверто українофобського фільму «Матч» у кінотеатрі «Україна» в Києві. До зали увірвалися понад півсотні бійців спецпідрозділу «Беркут» і затримали усіх присутніх. Серед затриманих були теперішні народні депутати Андрій Мохник, Андрій Іллєнко, Ігор Мірошниченко, а також голова громадської ради при Державному агентстві України з питань кінематографії Пилип Іллєнко.

9 квітня у Кіровограді, активісти і прихильники «Свободи» зірвали презентацію книжки кремлівського пропагандиста Владіміра Корнілова «Донецько-Криворізька республіка: розстріляна мрія». За словами активістів, опус, який збирався презентувати Корнілов, «відверто пропагує сепаратизм та розпалює міжнаціональну ворожнечу. Також книжка перекручує історичні факти та паплюжить пам'ять про борців за незалежність України». Зайшовши до зали, де мала відбутися презентація, націоналісти почали скандувати гасла: «Геть московських окупантів, геть московських холуїв!», «Геть фашистів, геть сепаратистів!», «Україна – єдина!», «Кіровоград – українське місто!». Через скандування активістів, Корнілов не зміг презентувати свою книжку. За словами очевидців, «навіть потужні колонки не допомогли – його голосу не було чутно».

Великого резонансу в Україні набула провокативна лекція німецького історика Ґжеґожа Россолінського-Лібе на тему «Степан Бандера: життя українського революційного ультранаціоналіста та пам'ять про нього, 1909-2009 рр.», в якій він фактично повторює висновки, які вже були сформульовані радянською історіографією. Приїзд німецького науковця в Україну був організований представництвом федерального фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні, у рамках проектів Німецької служби академічних обмінів. На час візиту гамбурзького історика, було заплановано цикл публічних лекцій у наукових та навчальних закладах Дніпропетровська та Києва. Однак, напередодні виступів, усі українські інституції відмовилися від прийому німецького гостя. Єдиним майданчиком для виступу залишилося посольство ФРН у Києві. 1 березня, під час проведення лекції, ВО «Свобода» організувала пікет поблизу німецького посольства під гаслами  «Россолінський-Лібе – адвокат нацистів».

У квітні 2010 року представники ВО «Свобода» висловили свій протест проти виставки «Волынская резня – польские и еврейские жертвы ОУН-УПА», яка проводилася в «Українському домі» в Києві. На думку активістів, проведення виставки розпалювало міжнаціональну та релігійну ворожнечу і принижувало національну честь та гідність українців. Міліція силою вивела представників «Свободи» з приміщення, а потім і затримала теперішніх народних депутатів Андрія Мохника, Ігоря Мірошниченка, Олега Осуховського та кількох активістів.

1 квітня активісти «Свободи» зірвали прес-конференцію на тему «Учасники Великої Вітчизняної війни проти Бандери» в ІА «Інтерфакс» у Києві. Захід мав відбутися за участю представників українських, польських та ізраїльських громадських організацій, у зв'язку з оскарженням в суді Указу Президента України про надання звання Героя України Степанові Бандері. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.