НОВИНИ

Газпром вимагає від української влади законодавчих гарантій довічної оренди ГТС

Останній візит президента Віктора Януковича до Москви, де планувалося підписати нові угоди про закупівлі газу, закінчився нічим через вимоги Газпрому законодавчо закріпити можливість оренди української ГТС.

Про це повідомляє газета «Коммерсантъ-Украина» з посиланням на джерело в Міненерго, ознайомлене з перебігом переговорів.

"Ст. 7 закону "Про трубопровідний транспорт "забороняє передачу газотранспортної системи в оренду, концесію або лізинг. Газпром вимагає, щоб цей закон був змінений парламентом", – нагадує співрозмовник видання.

У прес-службі Газпрому офіційно не прокоментували переговори, відзначивши лише, що про конкретні рішення говорити рано.

"Домовилися – це коли підписаний контракт. Але він не підписаний", – констатували в прес-службі компанії.

Однак джерело в Газпромі підтверджує, що монополія наполягає на змінах законодавства.

"Якщо Україна встигне внести необхідні зміни до законів до 1 червня, ціна газу може бути знижена заднім числом з 1 січня 2013 року до $ 260 за тис. куб. м (зараз - $426 – Ред.)", – стверджує співрозмовник видання в Газпромі.

У Міненерго стверджують, що пропонували Газпрому варіанти передачі трубопроводів в оренду без змін законодавства. Зокрема, та ж ст. 7 закону "Про трубопровідний транспорт" говорить, що якщо приватна компанія інвестує в будівництво нових газопроводів, вона отримує статус інвестора і, відповідно до закону "Про угоди про розподіл продукції", стає учасником такої угоди з правом виробляти споруду трубопроводів і експлуатувати їх.

"В принципі, через цей пункт ми цілком можемо створювати консорціум, в якому Газпром інвестує кошти в будівництво нових газопроводів і модернізацію старих. Ми розповіли про це російській стороні, але там наполягають на тому, щоб рішення були проведені через Верховну Раду", – говорить співрозмовник в міністерстві.

Схоже, Газпром хоче законодавчих гарантій оренди ГТС на випадок зміни влади у країні, вважає директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

"Російська монополія прагне мати гарантії того, що ГТС залишиться в оренді навіть у випадку, якщо президентом України стане, наприклад, лідер фракції "Свобода" Олег Тягнибок", – говорить експерт.

Голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко зазначає, що у влади сьогодні є всі шанси провести відповідний законопроект через Верховну Раду.

"У неї є більшість у парламенті, а після позбавлення Сергія Власенка депутатського мандата – всі можливі важелі для розблокування парламенту", – говорить Фесенко.

Як повідомлялося, зараз Україна і Росія обговорюють створення консорціуму на паритетних засадах. Газпром повинен отримати в управління ГТС, при цьому зобов'язується транспортувати не менше 60 млрд куб. м газу в рік і гарантує оплату послуг з транзиту. Ціна газу для України при цьому повинна бути знижена до $260-280 за тис. куб. м. Пізніше цю інформацію підтвердив посол Росії в Україні Михайло Зурабов.

Очікувалося, що відповідні угоди можуть бути підписані під час візиту президента Віктора Януковича до Москви минулого тижня. Однак після переговорів президент підкреслив, що газове питання все ще опрацьовується на рівні урядів двох держав, в тому числі за участю консультантів з провідних консалтингових компаній та міжнародних фондів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.