НОВИНИ

Співвласник мережі ресторанів "Козирна карта" просить у Хорватії політичного притулку

Співвласник найбільшої в Україні мережі ресторанів "Козирна карта" Андрій Задорожний просить надати йому політичний притулок в Хорватії. На його підтримку вже виступили Хорватська організація Гельсінкської групи, а також українські політики Віталій Кличко і Микола Мартиненко, які вважають, що в Україні життю бізнесмена може загрожувати небезпека.

«25 січня Задорожний подав скаргу до Конституційного суду Хорватії з проханням скасувати рішення про його екстрадицію в Україну», - йдеться у зверненні Хорватської організації Гельсінської групи до міністра юстиції країни Орсату Міленічу (копія документа є у розпорядженні "КомерсантЪ-Украина"). Бізнесмен просить скасувати відповідне рішення Окружного суду Віковаре від 18 вересня 2012 року.

Захист вже оскаржувала рішення у Верховному суді Хорватії, але той відхилив апеляцію. В Україні Задорожного звинувачують у фінансових махінаціях. СБУ стверджує, що в 2007 році бізнесмен взяв в Родовід Банку кредит на $ 5 млн під заставу одного з ресторанів мережі "Козирна карта" - "Дежавю". Але в 2009 році відбулася заміна застави, і замість ресторану внесені фіктивні документи на земельну ділянку в Київській області. У липні минулого року Задорожного оголосили в міжнародний розшук і затримали в Хорватії. Адвокат Задорожного Олександр Тищенко в листі главі Хорватської організації Гельсінської групи Івану Чичаку стверджує, що бізнесмен не знав про виведення з-під застави його майна, а ініціатива дострокового погашення кредиту виходила від самого банку, і всі документи підготували його співробітники.

Кримінальне переслідування Задорожного пов'язане з посяганнями на його бізнес, стверджує адвокат. Згідно його письму, з січня 2010 року Задорожному почали надходити пропозиції від незнайомих осіб, що посилаються на "впливових людей в Україні" та вимагають передати їм близько половини мережі ресторанів "Козирна карта". "Спочатку це були усні погрози, передані через друзів і родичів. Пізніше, коли він відмовився від такої пропозиції, на нього почали чинити тиск через правоохоронні органи", - стверджує Тищенко.

Тим часом, як стверджують його партнери по бізнесу, в "Козирній карті" Задорожний володіє лише кількома ресторанами, а також 10% однойменної компанії, що управляє.

Підтримав Задорожного та голова комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу ("Батьківщина") Микола Мартиненко і лідер партії УДАР Віталій Кличко. В часності, Кличко попросив Чичаку звернути увагу на справу Задорожного, так як він "знає цю людину давно і тільки з позитивної сторони" Джерело "Комерсант", близький до Андрія Задорожному, стверджує, що раніше Кличко через партнерів брав участь у бізнесі "Козирної карти" . "Наскільки мені відомі обставини переслідування правоохоронними органами Андрія Задорожного, він не може розраховувати на дотримання його прав і свобод правоохоронною системою", - заявляє пан Мартиненко у своєму зверненні до судді Окружного суду Віковаре.

Джерело в МВС, знайомий з матеріалами справи, стверджує, що політичного підгрунтя у справі Задорожного немає і звинувачення пред'явлені колишньому заступнику голови правління Родовід Банку Юрію Дробноход, який сприяв висновку ліквідного майна з-під застави. Також активно опрацьовуємо версію про участь колишнього народного депутата Олександра Шепелєва.

Згідно з хорватським законодавством, якщо Конституційний суд відхилить вимогу захисників, відмовити в екстрадиції Задорожного зможе лише міністр юстиції Орсат Міленіч. Адвокат пана Задорожного Любо Вісковіч очікує рішення суду протягом найближчих 10 днів, а Хорватська організація Гельсінської групи вже звернулася до пана Міленічу з проханням заборонити видачу українського бізнесмена. "Україна є країною, де бушує політичний конфлікт між так званими проросійськими і проукраїнськими політичними угрупованнями, вся тяжкість якого лягає на пересічних громадян. Поряд з Росією, Туреччиною та Румунією вона очолює список країн, які, на думку Ради Європи, США та європейських неурядових організацій , не можуть гарантувати правову безпеку своїх громадян ", - йдеться у зверненні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.