НОВИНИ

У Литві службу в радянській армії оголосили поза законом

Конституційний суд (КС) Литви оголосив службу в радянській армії, на яку призивали жителів республіки, незаконною. Відповідно до постанови КС призовників визнали жертвами окупації.

Цим питанням КС зайнявся у зв'язку з аналізом закону, що регулював пенсійне забезпечення колишніх військових.

Так, згідно документу, час служби громадян Литви, які служили в Радянській армії, радянській службі охорони кордону, МВС та інших службах після 11 березня 1990 року, не враховується під час нарахування пенсії.

За даними КС Литви, згідно міжнародного права, яке було відновлене 1990 року, проти Литовської держави з 15 червня 1940 СРСР застосував свою агресію. Тому вважається, що служба громадян Литви в Радянській армії була незаконною.

"Значить, в роки радянської окупації громадяни Литви (жителі, які були громадянами ЛР до 15 червня 1940 року і їх нащадки) не були пов'язані з окупованою державою і їм незаконно нав'язали всі зобов'язання, пов'язані з радянським громадянством, включаючи зобов'язання служити в Радянській армії", – сказано в постанові.

За даними КС, відповідно до норм міжнародного права, жителів окупованих територій не можна примушувати служити у ворожих збройних силах і це вважається військовим злочином.

"Територія Литви, згідно з міжнародним правом, була окупована іншою державою і ніколи не була законною частиною СРСР", – констатував КС.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.