НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: зречення престолу Бенедиктом XVI – рішення неочікуване, але мудре

Рішення Папи Римського Бенедикта XVI про зречення престолу – це прояв його мудрості, а не слабкості. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив релігієзнавець Андрій Юраш.

«Як сказав Анджело Содано (декан Колегії кардиналів католицької церкви – Ред.), це (рішення - Ред.) як грім серед ясного неба. Тобто рішення справді неочікуване, непередбачуване. Але це, як на мене, тільки одна сторона того, що сталося. З іншого боку, це рішення дуже логічне. Рішення, реалізацію якого  при всій зовнішній зрозумілості, мало хто очікував побачити», – зазначив експерт.

«Папа – це не лише духовний лідер однієї з найбільших релігійних спільнот світу, але ще й політичний і громадський діяч держави Ватикан, який має безліч обов’язків. І витримати цей ритм життя йому було, на мій погляд, дуже складно… Усвідомивши те, що у нього бракує фізичних сил на найнижчому рівні, систематично виконувати свою місію, своє призначення як духовного глави і глави держави Ватикан він приймає виважене, мудре, логічне, німецьке рішення поступитися місцем іншій особі, яка може взяти тягар дуже багатьох проблем, які зараз зустрічає католицька церква. Я не бачу якихось проблем і скандалів, які би могли персонально вплинути на Папу або були з ним пов’язані», – заявив Юраш.

Водночас експерт зауважує, що таке рішення краще, аніж маніпуляція іменем глави церкви у період його важкого стану.

«Не думаю, що це прояв слабкості. Це – прояв мудрості. І можу назвати дуже багато прикладів, коли фізично немічна людина, яка фактично перестає повністю опановувати ситуацію і виконувати свої функціональні обов’язки, перетворюється не з лідера і якогось двигуна, а в своєрідну формальність, за якою вже немає реального наповнення. Мені здається, що треба мати набагато більше мудрості, сили волі і сміливості, щоб піти зі свого становища, ніж свідомо перетворюватися на вивіску для інших людей, які можуть лише ім’ям маніпулювати і завдавати багато шкоди самій структурі, яку формально очолюєш. Для мене це - логічний раціональний крок, який увійде в історію, як та схема поведінки, яка в таких обставинах заслуговує на визнання і підтримку», – заявив експерт.

Нагадаємо, 11 лютого 86-річний Бенедикт XVI заявив про намір відректися від престолу через стан здоровя. Офіційно понтифік залишить свою посаду увечері 28 лютого.

Наступник Бенедикта XVI, ймовірно, стане відомий вже до кінця березня.

Як відомо, Бенедикт XVI (Йозеф Ратцингер) був обраний головою Католицької церкви 19 квітня 2005 року. 

До цього останній випадок зречення понтифіка від престолу, не рахуючи антипап, стався в 1415 році. Тоді свій пост покинув Папа Григорій XII.

Кодекс канонічного права передбачає право Папи відректися від престолу, причому це зречення не потребує чийогось ствердження. Єдиною умовою зречення є вільна воля Папи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.