НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Ключковський: рішення ВАСУ про позбавлення депутатів мандатів не лізе ні в які ворота

Рішення Вищого адмінсуду про позбавлення депутатських мандатів позафракційних депутатів Павла Балоги та Олександра Домбровського, обраних у мажоритарних округах №71 та№ 11, – це суцільне порушення законодавства. Про це в коментарі Тиждень.ua депутат III – VI скликань Верховної Ради Юрій Ключковський.

Зокрема, Ключковський назвав рішення ВАСУ «анекдотично неправомірним».

«Чесно кажучи, серйозний юрист може тільки сміятися з тих, хто прийняв такі рішення. Воно, так би мовити, не лізе ні в які ворота. І причин є принаймні дві. По-перше, ці особи вже склали присягу і набули повноважень народних депутатів. З того моменту не може йти мова про позбавлення їх повноважень в спосіб інший, ніж передбачений Конституцією. Скасування судом результатів рішення як підстава припинення повноважень народного депутата неможлива. Навіть Кучма колись не міг застосувати цього, хоч дуже хотів позбавити повноважень Сергія Головатого. Однак Головатий встиг прийняти присягу, і Кучма підняв руки і нічого вже не робив», – заявив Ключковський.

Друга причина, за його словами, це порушення самої процедури розгляду позову.

«По-перше, суд пропустив строк. Я не бачив рішення і не знаю, чи обговорювалося в процесі поновлення строку, однак Кодекс адміністративного судочинства щодо виборчих спорів прямим чином забороняє продовження строку. Строки в розгляді виборчих спорів – такі, що перетинаються. Вони не можуть бути ні поновлені, ні продовжені. А тому розглядати сьогодні таку скаргу суд не міг. Крім того, по 11-му округу суд вже розглядав це питання і визнав законними результати виборів», – пояснив Ключковський.

«Відбувся непередбачений процесуальним законодавством перегляд рішення попередньо прийнятого тим же судом. Це неможливо в принципі в судочинстві. Перегляд рішення, прийнятого Вищим адмінсудом, можливий лише в порядку нововиявлених обставин і це робить тоді Верховний суд, а не Вищий адмінсуд», – додав він.

Ключковський також зазначає, що такі рішення ВАСУ - це "перекреслена Конституція".

"Якщо для Вищого адмінсуду не діє Конституція, це страшенно небезпечно", - зазначив він.

Нагадаємо, Вищий адміністративний суд надвечір 8 лютого за позовом Юрія Кармазіна, Євгенія Угля і Анатолія Дацка виніс рішення про позбавлення депутатських мандатів позафракційних депутатів Павла Балоги та Олександра Домбровського, обраних у мажоритарних округах №71 та № 11. ВАСУ скасував постанови ЦВК в частині реєстрації вказаних народних депутатів і визнав відсутність у них статусу і повноважень народних депутатів.

Павло Балога має намір захищати результати виборів  в окрузі № 71в Європейському суді з прав людини.

У ЦВК визначаться з подальшими діями після того, як отримають повний текст рішення суду.

Водночас Юрій Кармазін планує найближчим часом оскаржити результати виборів в окрузі №у 59 у Донецької області, де переміг кандидат від Партії регіонів Олександр Васильєв.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.