НОВИНИ

Для фінансування соціальних видатків уряд Азарова витратив майже усі збереження

У Мінфіні у п’ятницю повідомили про рекордний дефіцит держбюджету у грудні 2012 року - 12,16 млрд грн – на фоні низьких темпів росту доходів загального фонду. Щоб профінансувати свої соціальні зобов'язання, уряду довелося практично обнулити залишки гривневих коштів на єдиному казначейському рахунку - до 0,5 млрд грн.

Про це повідомляє «Коммерсант-Украина», відзначаючи, що звіт Мінфіну про виконання зведеного та державного бюджетів у 2012 році підтвердив хронічні проблеми в бюджетному плануванні.

Так, незважаючи на те, що у IV кварталі депутати 21 раз вносили зміни до держбюджету, план його доходів все одно виявився завищеним - на 27,93 млрд грн. Загальний фонд скарбниці недорахувався ще більше коштів - 32,65 млрд грн.

Видання відзначає, що темпи зростання бюджетних доходів почали скорочуватися в кінці літа. Восени стало зрозуміло, що для виконання бюджету його доходи в кінці року мають зрости на 60%, чого так і не сталося - доходи виросли на 10% у порівнянні з держбюджетом 2011 року.

Зі звіту Мінфіну випливає, що ситуація з держфінансами загострилася у грудні. Через значне перевищення витрат над доходами дефіцит держбюджету виявився рекордним за весь рік - 12,16 млрд грн (дефіцит загального фонду - 14,73 млрд грн), хоча в осінні місяці він не перевищував 9 млрд грн.

Через дірки у бюджетному розписі дефіцит скарбниці перевищив плановий рівень на 14,58 млрд грн і склав 53,35 млрд грн (3,8% від ВВП). Його, зокрема, фінансували шляхом випуску держоблігацій, частину яких викупив Нацбанк. Щоб "своєчасно профінансувати захищені статті витрат", були використані залишки бюджетних коштів, сформовані на початок минулого року, та проведені запозичення з єдиного казначейського рахунку (ЄКР), говориться у звіті Мінфіну.

Оскільки Мінфін займав на ЄКР, можливо, у місцевих бюджетів і соціальних фондів, загальний обсяг коштів державних та інших установ у НБУ впав за рік з 12,68 млрд грн до 1,87 млрд грн, говориться у вчорашньому звіті НБУ. При цьому в національній валюті в уряду залишалося лише 0,5 млрд грн - мінімум з серпня 2003 року, випливає з іншого звіту. Критичність цієї цифри підкреслює те, що це сума витрат держави станом на 12-ту годину. Видання відзначає, що про мінімальну суму на рахунках уряду стало відомо лише зі звітів НБУ - Держказначейство вже два місяці не повідомляє суму залишку на ЄКР.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.