НОВИНИ

Експерт: ЄС вирішить долю Угоди про асоціацію раніше листопада

Де-факто рішення про підписання Угоди про асоціацію з ЄС, або відмову від такого кроку Євросоюз прийме набагато раніше листопада. Про це заявив науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

"Доповідь Єврокомісії про прогрес України, на якому обґрунтовуватиметься рішення Ради ЄС, підготують до літніх канікул. Контрольним заходом стане засідання Ради з питань співробітництва Україна-ЄС (проводиться на рівні прем'єр-міністра. – Ред.), заплановане на червень" , - зазначив Сушко, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Експерт вважає, що Брюссель залишає можливість для зміни виробленої позиції у випадку, якщо того вимагатимуть обставини.

"Якщо станеться щось кардинальне, скажімо, у серпні - наприклад, буде вирішена проблема з засудженими лідерами опозиції, країни ЄС не зможуть не взяти це до уваги. Але відкладати до останнього моменту все одно не вдасться, у вересні буде остаточне рішення Ради ЄС ", - пояснив Сушко.

Іншої позиції дотримується голова парламентського комітету з питань євроінтеграції Григорій Немиря ("Батьківщина"). Він упевнений, що в ЄС не стануть продовжувати термін очікування моменту, коли Україна нарешті почне виконувати рекомендацій Брюсселя.

"Уже визначено, що травнева оцінка стане останньою, тому ситуація в Україні повинна змінитися до цього часу. А вже в червні буде відомо, чого очікувати від саміту у Вільнюсі", - заявив Немиря.

Тим часом в кінці минулого тижня стали відомі деталі переліку "19 індикаторів" для подальшої євро інтеграції України. Трохи більше половини пунктів стосуються проведення реформ, які фігурують в офіційних програмах дій влади. У їх числі - активізація боротьби з корупцією, реформи системи держзакупівель, правоохоронних органів, продовження судової реформи та утвердження нового закону про прокуратуру.

П'ять індикаторів стосуються усунення проблем, що виникли після парламентських виборів 2012 року, а також перегляду законодавства про вибори: зокрема, від України вимагається почати роботу над затвердженням Виборчого кодексу. Найбільш гострої проблеми у взаєминах України і ЄС - практиці вибіркового правосуддя - присвячені три пункти. "У першому з них згадуються Юлія Тимошенко і Юрій Луценко, але не йдеться безпосередньо про їх звільнення", - відзначає Сушко.

Немиря ж впевнений: незважаючи на те що пункти про політично мотивованих кримінальних справах становлять меншість, владі не вдасться уникнути їх виконання: "В ЄС підкреслюють, що зі списку вимог не можна вибирати найлегші. Не вдасться робити щось в сфері виборів і реформ, ігноруючи при цьому проблему вибіркового правосуддя, і отримати позитивну оцінку ЄС ".

Як повідомлялось, Віктор Янукович під час нещодавньої зустрічі з єврокомісаром Штефаном Фюле, що вивчив сигнали ЄС і шукає прогресу на шляху до підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

Водночас прем’єр-міністр Микола Азаров в інтерв’ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung заявив, що справи Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, які в Європі вважають одними з головних перешкод на шляху єврінтеграції України, другорядними проблемами у порівнянні з долею народу, «від якого також залежить майбутнє ЄС».

Нагадаємо, підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС, яке включає угоду про зону вільної торгівлі, очікується на саміті Східного партнерства ЄС у листопаді у Вільнюсі.