НОВИНИ

Експерт: влада ліквідуватиме валютну кризу заощадженнями громадян

Розв’язка ситуації із курсом гривні буде вирішена вже найближчим часом. Про це сказав політолог Олександр Крамар під час панельної дискусії «Валютна безпека України», що відбулася 24 січня у книгарні «Є».

Експерт назвав абсолютно ірраціональним намагання влади силовими методами підтримувати курс гривні.

«З чим це пов’язано? Важко сказати. До останнього часу можна було думати, що це пов’язано із підготовкою Арбузова в уряд, оскільки було б досить погано, якби перед переходом в уряд відбувся різкий обвал гривні. Але Арбузов вже в уряді, а тенденція продовжується. І це насправді дуже сильно збільшує валютну небезпеку найближчим часом», - зазначив він.

Крамар підкреслив, що «девальвація насправді спірна – чи вона корисна економіці чи ні?».

«Але є одна проста річ, валютний курс повинен бути об’єктивним. Бо якщо він не об’єктивний, то він тільки поглиблює проблему. І якщо він вже не відповідає тому рівню, на якому його утримують, то його не можна утримувати. Тому що це збільшує негативний елемент для кожного громадянина країни», - наголосив він.

«Я не знаю, яким має бути курс - 8, 9, 10 чи 12 гривень. Але він має бути урівноважений, коли б тиск на нього з кожним днем не наростав», - заявив Крамар.

Він відзначив, що валютні резерви дуже малі. «Вони не покривають сьогодні не тільки державного боргу. Насправді вони покривають вже менше трьох місяців майбутнього імпорту до країни. Але це тільки половина справи», - каже експерт.

«Річ у тому, що у владі не приховують основну ставку на те, що при потребі вони зможуть використати як резерви гроші, які заощаджені громадянами», - заявив експерт.

«Тут розрахунок робиться на те, що принаймні цих два роки до президентських виборів спробувати витиснути цей фінансовий ресурс із громадян, прикриваючись гаслами про те, що вони дедоларизують економіку, що це цілком реально», - пояснює він.

«І це серйозно. Це дійсно той резерв валюти, який є у громадян. Він може дати їм можливість якийсь час агонізувати. Інша справа, що якщо далі тримати валютний курс, то ми найближчим часом отримаємо зростання торгівельного дефіциту і погіршення інших показників в економіці», - зазначив Крамар.

«Тому власне найближчим часом країну чекає в будь-якому випадку розв’язка. Тільки чим пізніше вона відбудеться, тим більше вразливою буде валютна безпека. Тому що якщо є резерви, хоча б якісь, то розв’язку можна контролювати, її можна проводити якимось контрольованим чином. Якщо резерви будуть до того часу втрачені, то наслідки будуть до того часу значно гіршими», - підсумував він. 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.