НОВИНИ

Донецька облрада дозволила перетворити "Святі гори" на промзону з видобутку сланцевого газу

Депутати Донецької обласної ради 16 січня схвалили проект видобутку сланцевого газу на території Донецької області. Його планують видобувати у 7 районах на півночі області, закрема і на заповідних землях Національного природного парку "Святі гори"

Спільний видобуток вестимуть компанії Shell (США) і "Надра Юзівська", якою володіє державна компанія "Надра України".

Особисто лобіювати бізнес-проект в Донецьк прилетів новий міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков, який запевнив, що проект допоможе Україні стати газово незалежною від Росії.

Водночас, міністр промовчав про екологічні наслідки для регіону.

Проскуряков також розповів, що інвестиції в цей проект складуть $50 млрд.

Водночас, представники громадських організацій, зокрема, "Спілки геологів України", які прилетіли підтримати міністра наголошували, що метод гідророзриву пласта, який на сьогоднішній день є основною технологією видобування сланцевого газу, ніякої небезпеки в собі не несе.

Проте 10 депутатів від КПУ висловилися проти і за проект проголосували 106 депутатів від ПР.

Місцеві екологи попереджають про можливу катастрофу для Донеччини від реалізації цього проекту.

«Заради великих комерційних інтересів наші депутати дозволили загидити свою батьківщину. Однозначно згубний для природи виробництво збираються розгорнути на заповідних землях Національного природного парку "Святі гори". Це спотворить курорт і перетворить його в промзону. Крім нівечення ландшафту існує також небезпека отруєння води. В області будуть тисячі свердловин, це зажадає величезна кількість води - в кожну треба закачати тисячу тонн води, вона потрібна для гідророзриву (подача води під великим тиском). Але куди після відправиться ця брудна вода, яка вийде зі свердловини? Її буде так багато, що вона гарантовано потрапить і у водойми, і в наші крани. До того ж у нас є проблема нестачі води, ця ситуація погіршується рік від року. А нам пропонують вирішити газову проблему, але натомість отримати водну», -  вважає еколог "Донецького екологічного руху" Сергій Денисенко.

Раніше представники Shell і вітчизняні чиновники говорять, що у використаній воді буде всього лише 0,5% речовин типу шампуню (склад "шапмуней" фактично засекречений – Ред.). На це екологи пропонують лобістам такий експеримент: взяти чашку чаю, залити туди чайну ложку "шампуню" і скуштувати.

«Це якраз і буде піввідсотка - якщо це дрібниці, нехай п'ють», - говорить Денисенко.

Цікаво, що інформація про "сланцевий" проекті з'явилася на сайті облради лише 2 січня, хоча, як зазначає Денисенко, по "Закону про доступ до публічної інформації" її мали б оприлюднити за 20 днів.

«Вирішили, як видно, скористатися святами, і під шумок провести. 3 січня Кабмін погодив цей договір з компанією Shell, а після він підлягав погодженню з місцевими громадами. Депутати Донецької облради взяли на себе відповідальність і виступили від імені всієї громади. Під цей проект заздалегідь внесли зміни в Закон про надра, чим суттєво спростили процедуру. Тепер громадські слухання навіть ніби й не потрібні», зауважив еколог.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.