НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: у 2012-му політика влади перешкоджала реформуванню економіки

2012 рік був до певної міри роком упущених можливостей. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, називаючи основні економічні проблеми року.

За словами експерта, на відміну від перших двох кварталів 2012 року, наступних півроку відбулося не просто гальмування економічного зростання в Україні, а «країна фактично ввійшла в період рецесії».

«Крім цього, 2012 рік зайвий раз довів, що для отримати змін в різних сферах треба проводити фундаментальні реформи, тобто мова йде про те, що не просто змінювати окремі аспекти, а робити фундаментальні зміни, без яких ми не зможемо розвиватися. Це до певної міри був рік упущених можливостей. Ми втратити співробітництво з МВФ, що я вважаю критично важливим для України. І на жаль ситуація навколо угоди про асоціацію і частини угоди, що стосується зони вільної торгівлі. Зрозуміло, що ми залишаємося вразливими для зовнішньоекономічних шоків і це знову таки повертає нас до того, що певні фундаментальні підвалини економічної політики треба було б змінювати», – зауважує Бураковський.

«І звісно традиційний урок – політика і політичний цикл підтверджується правилом, що політична боротьба, вибори і все, що з ними пов’язано, є абсолютно несприятливим для реформ. Тому основні рішення, які приймали, були 2011 року, на початку 2012 року. А далі ситуація з економічними змінами загальмувалася», – підбиваючи підсумки 2012 року зазначив експерт.

Уповільнення економічного зростання у 2012 році відзначає і економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

«Основною економічною проблемою є безумовно уповільнення економічного зростання, яке відбувалося протягом всього року і в принципі призвело до того, що схоже, за підсумками року в нас буде певне, хоч і незначне падіння за основними макроекономічними показниками, тобто за рівнем ВВП, рівнем промислового виробництва та деяких інших показників», – зазначив він.

Однак, експерт зазначає, що «в середньому можна сказати, що жити стало краще».

«Але це дуже умовний показник, який не включає дуже багато інших показників», – додав він.

Однією з негативних економічних тенденцій Жолудь назвав відкритість економіки.

«Коли відбулося чергове економічне уповільнення у світі відповідно знизилися попит на основні товари українського експорту, зокрема чорні метали. Відповідно це призвело до того, що з одного боку зменшилося промислове виробництво з металургії, з іншого боку – зменшилися надходження від експорту. Тобто з одного боку це призводить до більш скрутного становища бізнесу, з іншого – до збільшення тиску на гривню», – пояснив він.

Крім цього, економіст згадав про політику НБУ щодо курсу гривні.

«Замість того, щоб дати гривні ослабнути, уряд і НБУ роблять все для того, щоб утримати курс, в тому числі вони обмежували пропозицію гривні і підняли настільки високо відсоткові ставки по депозитах і кредитах, що на сьогоднішній день для більшості підприємств взяти кредит просто недоцільно. Тож це додатково негативно впливає на економіку», – додав він.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.