НОВИНИ

Україна очолює п’ятірку країн з найбільшою кількість скарг у Європейський суд

У Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) із 47 країн, громадяни яких мають право безпосередньо звертатися до Євросуду у Страсбурзі найбільше скарг надходить з п'яти країн: України, Росії, Туреччини, Румунії та Польщі. Про це в інтерв’ю Deutsche Welle розповів голова ЄСПЛ Дін Шпільман.

« Але я хотів би підкреслити, що в тій чи іншій мірі всі країни, що підписали конвенцію, не вільні від проблем з дотриманням прав людини, в тому числі і малі країни. Ми, звичайно ж, займаємося і цими скаргами», - підкреслив Шпільман.

За його словами, наразі в суді накопичилося більше 100 тис. скарг, але ЄСПЛ вдалося різко підвищити продуктивність завдяки політиці пріоритетів.

«Тобто ми розглядаємо в першу чергу невідкладні справи, а потім займаємося іншими. Ми підвищили ефективність відділу, який займається у нас сортуванням справ за ступенем їх важливості. Але роботи ще багато. При цьому я хотів би підкреслити першочергову відповідальність самих країн-учасниць дотримуватися конвенцію про права людини. Чим краще вони справляються з цим обов'язком, тим менше буде у нас наплив скарг», - пояснив Шпільман.

Крім того, відповідаючи на питання про процес Юлії Тимошенко, яка через ЄСПЛ намагається довести політичне підґрунтя свого кримінального переслідування в Україні, , зауважив, що ця справа, ще перебуває на стадії розгляду.

«Так що поділитися з вами якимись подробицями я, зрозуміло, не можу. Природно, наше завдання полягає і в тому, щоб уміти вести такі судові процеси, які потенційно можуть мати політичні наслідки. Я хочу підкреслити, що при розгляді надходять до нас скарг ми не приймаємо в розрахунок політичні обставини, а керуємося тільки юридичними міркуваннями. Це не означає, що наші вироки автоматично повинні мати і якісь політичні наслідки. Наша юрисдикція - стежити, чи порушені зобов'язання, взяті країнами Ради Європи в рамках підписаної ними Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод», - наголосив Шпільман.

Від детальніших коментарів, зокрема можливість тиску з боку української влади, він відмовився.

Нагадаємо, 14 грудня 2011 року Європейський суд з прав людини ухвалив рішення про надання пріоритетного статусу скарзі Юлії Тимошенко  та вже 28 серпня 2012 року  провів публічні слухання справи «Тимошенко проти України». Після публічних слухань суд продовжив роботу у закритому режимі.

Тимошенко подала скаргу до ЄСПЛ 10 серпня 2011 року. У ній вона стверджує, що її затримання було політично мотивованим, не було судового розгляду законності її утримання під вартою в СІЗО Києва, а умови її утримання були недостатніми, щоб отримати належну медичну допомогу.

Захист екс-прем'єра переконаний, що Євросуд визнає порушення її прав за чотирма статтями Європейської конвенції