НОВИНИ

Нововведення з 1 січня: припинення роботи БТІ, "стартові виплати" молодим спеціалістам і "швидка" за 10 хвилин

З 1 січня 2013 року в Україні набули чинності ряд нормативних актів.

Як повідомив міністр юстиції Олександр Лавринович з посиланням на дані Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, з 1 січня 2013 року в Україні набирають чинності положення 2 кодексів, 52 законів, 36 актів Кабміну та 1 указу президента.

Так, в перший день нового року набувають чинності 10 базових законів: «Про Державний бюджет України на 2013», «Про Державний земельний кадастр», «Про громадські об’єднання», «Про затвердження Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», «Про Загальнодержавну цільову програму захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013-2017 роки», «Про зайнятість населення», «Про екстрену медичну допомогу», «Про стимулювання інвестиційної діяльності у пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць», «Про проведення економічного експерименту щодо державної підтримки суднобудівної промисловості».

Крім того, набувають чинності окремі статті або частини 2 кодексів – Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України, а також 6 базових законів - «Про культуру», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про безоплатну правову допомогу», «Про вибори народних депутатів України», «Про адміністративні послуги», «Про державні лотереї в Україні».

Рештою законів, що набирають чинності з 1 січня, вносяться зміни до чинного законодавства.

Тиждень.ua розглянув детальніше деякі новведення.

Так, набув чинності закон "Про громадські об’єднання". Зокрема, влада зобов'язана реєструвати громадські об'єднання протягом семи днів і безкоштовно. Крім того, у законі розширено можливості громадських об'єднань займатися комерційною діяльністю.

1 січня вступив в вдію закон "Про екстрену медичну допомогу". Згідно із законом, виклик екстреної медичної допомоги здійснюється безкоштовно, за єдиним телефонним номером 103 або 112. Відмова в можливості здійснення передачі та прийняття викликів забороняється і тягне за собою відповідальність.

Крім того, згідно із постановою Кабміну, норматив прибуття бригад швидкої медичної допомоги на місце події за зверненнями, які належать до категорії екстрених, становить 10 хвилин у містах і 20 хвилин в населених пунктах поза межею міста з моменту надходження звернення до диспетчера оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Крім того, документ передбачає розподіл звернень за номерами 103 або 112 на екстрені та неекстрені залежно від стану пацієнта.

Також 1 січня набув чинності закон "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" щодо державного регулювання нотаріальної діяльності. Цей закон встановлює, у чому полягає державне регулювання нотаріальної діяльності; встановлює, хто здійснює контроль за організацією нотаріату; дає визначення "нотаріусу"; а також передбачає професійне самоврядування нотаріусів.

З 1 січня набрав чинності закон "Про зайнятість населення".

Цей закон, зокрема, передбачає компенсації для роботодавця, який буде працевлаштовувати на новостворені робочі місця молодь на перше робоче місце, осіб віком від 50 років та інших строком не менше ніж на 2 роки.

Крім того, для студентів денної форми навчання ВНЗ та ПТУ буде запроваджено стажування з відкриттям трудової книжки; молодим спеціалістам, які погодилися працювати у сільській місцевості, згідно із законом, надаватимуться "стартові виплати".

Також, відповідно до закону, особи віком від 45 років (страховий стаж більше15 років) отримають право на "ваучер" на професійне навчання; запроваджено навчання безробітних робітничим професіям.

1 січня набуває чинності закон про "Державний земельний кадастр". Він запроваджує створення та функціонування в Україні єдиного реєстру земель.  Дані державного земельного кадастру є основою для ведення містобудівного кадастру населених пунктів, кадастрів інших природних ресурсів.

З 1 січня 2013 року набирає чинності закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності".

Документом, зокрема, встановлюється, що зміна цільового призначення особливо цінних земель допускається для розміщення на них об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, об'єктів, пов’язаних з видобуванням корисних копалин, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, а також у випадку відчуження земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.

З 1 січня Бюро технічної інвентаризації позбавляються функцій держреєстраторів прав власності на нерухоме майно. Тепер ці повноваження будуть передані нотаріусам.

Реєструвати права на землю та нерухомість буде єдина новостворена Державна реєстраційна служба. Представництво цього органу вже представляє півтисячі відділів по всій Україні. Ознайомитися із новими правилами реєстрації нерухомого майна можна на сайтах Міністерства юстиції та Державного реєстру.

Із 1 січня 2013 року починає діяти стаття 265 Податкового кодексу, згідно з якою запроваджується податок на нерухоме майно, відмінний від земельної ділянки. Зокрема, йдеться про квартири площею понад 120 кв метрів, житлові будинки площею більше 250 кв метрів.

Набув чинності закон про внесення змін до Податкового кодексу щодо вдосконалення оподаткування при відчуженні транспортних засобів (5413-VI), яким спрощується процедура реєстрації транспортних засобів на вторинному ринку.

Законом вносяться в Податковий кодекс зміни щодо механізму визначення вартості автомобілів для цілей оподаткування операцій з їхнього продажу податком на доходи фізичних осіб.

Передбачено, що платник сам зможе обирати метод, за яким буде визначатися дохід від продажу автомобіля - не нижче оцінкової вартості, як тепер, або не менше середньоринкової ціни транспортного засобу. Середню вартість по ринку будуть щоквартально визначати в Мінекономрозвитку з урахуванням року випуску, пробігу та аналізу фактичних цін продажу відповідного рухомого майна. Ці дані в обов’язковому порядку будуть публікуватися на сайті міністерства.

Крім того, відповідно до закону, скасовується необхідність сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при другій та наступних реєстраціях транспортних засобів. Збір до Пенсійного фонду буде стягуватися тільки в разі первинної реєстрації, крім того, його ставка буде диференційованою. Також законом передбачено зменшення розміру державного мита за завірення договорів відчуження транспортних засобів.

В Україні, згідно з постановою уряду, з 1 січня набула чинності заборона на ввезення ліків сумнівної якості і ефективності. Це - ліки, які не мають доказової бази про їхню ефективність.

З 1 січня також набули чинності зміни до "Екологічного податку". Так, у податковому кодексі викладено термін "розміщення відходів". З нього, зокрема, виключено таке поняття, як тимчасове розміщення відходів до утилізації чи видалення, що попереджує можливість виникнення подвійного оподаткування екологічним податком при розміщенні суб'єктами господарювання відходів на спеціально відведених місцях чи об'єктах, розміщених на власних територіях.

З кола платників екологічного податку виключено суб'єктів господарювання, які здійснюють розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини, на власних територіях господарювання. Крім того, урегульовано питання щодо оподаткування вторинної сировини: відтепер обсяги та види відходів вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях господарювання, не є об'єктом оподаткування екологічним податком. При цьому ліцензія на збирання та заготівлю таких відходів не потребується.