НОВИНИ

В’язням українських тюрем дозволять користуватися мобільними телефонами

Міністерство юстиції запропонувало пом'якшити деякі норми Кримінально-виконавчого кодексу щодо утримання ув'язнених.

Зокрема, пропонується дозволити засудженим до обмеження волі користуватися мобільним телефоном, а також дозволити позачергові побачення для реєстрації шлюбу, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Законопроект, розроблений Мінюстом, схвалений 19 грудня на засіданні Кабінету міністрів, а вчора направлений на розгляд до Верховної ради. Документ передбачає низку нововведень щодо умов утримання ув'язнених. З них найбільш цікавим є дозвіл використовувати мобільні телефони засудженим до обмеження волі та ув'язненим, які перебувають на соціальній реабілітації (місця з найбільш м'яким режимом, передбачені для осіб, які вчинили ненавмисні злочини – Ред.).

"Ми неодноразово подавали подібні пропозиції, тим більше що живемо в XXI столітті, і подібна необхідність назріла. У нас виходить, що засуджені мають право користуватися телефонами, а технічних можливостей для цього недостатньо. Тому буде правильним узаконити подібну практику", - заявив помічник голови Державної пенітенціарної служби Ігор Андрушко.

На його думку, час використання мобільних телефонів буде регламентовано. "Швидше за все, буде прийнята відповідна внутрішня інструкція, в якій будуть визначені час доби, коли дозволено спілкуватися мобільними телефонами, і тривалість таких розмов", - вважає Андрушко. Він говорить, що час розмов можуть внести в розпорядок дня, і будуть призначені співробітники, які контролюватимуть виконання вимог. "Можливо, введуть журнал фіксації розмов і місце для зберігання апаратів", - вважає Андрушко.

Мін'юст також пропонує змінити порядок надання побачень засудженим. Зокрема, згідно із законопроектом, ув'язнений має право на позачергове побачення для реєстрації шлюбу. "Одруження є дуже сильним психологічним та соціальним моментом для ув'язненого. Ми вважаємо, що це буде стимулювати законослухняну поведінка", - заявив Андрушко.

Ще одним нововведенням законопроекту є зміна механізму переведення засудженого на довічне ув'язнення у звичайні житлові приміщення колонії. Після 20 років перебування в камері максимального рівня безпеки ув'язненого переводитимуть у звичайні житлові приміщення колонії, без відбування терміну в загальній камері. Згідно з чинним законодавством, після 15 років перебування в камері максимального рівня безпеки в’язня можуть перевести у загальну камеру, і лише через 5 років - загальні житлові приміщення.
Голова Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман в цілому позитивно оцінив запропоновані зміни, особливо щодо переговорів по мобільному телефону: "В'язням це піде на користь. Будь-яка комунікація людини з зовнішнім світом підготує його до повернення на волю".

Водночас Гройсман вважає, що 20-річний термін для переводу довічно ув'язнених у загальні житлові приміщення потрібно скоротити до 5-10 років.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.