НОВИНИ

У Азарова готуються приєднувати Україну до Митного союзу через вступ у ЄврАзЕС

Україна готова погодитися на інтеграцію у Митний союз в обмін на ряд економічних преференцій, серед яких зниження вартості російського газу.

Співрозмовники "КоммерсантЪ-Украина" в різних органах влади підтверджують цю інформацію, і наголошують, що завдання залишається актуальним.

"Ми намагаємося домовитися (про зниження ціни – Ред.) за рахунок політичного чинника, а саме - часткового приєднання до Митного союзу", - повідомило джерело в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості.

Водночас підписати договір про приєднання до Митного союзу буде неможливо навіть з тієї причини, що він потребує затвердження Кабінетом міністрів, склад якого поки не сформований. Урядовий уповноважений з питань співпраці з РФ, країнами СНД, Євразійським економічним співтовариством (ЄврАзЕС) і регіональними об'єднаннями Валерій Мунтіян очікує, що за підсумками візиту буде ухвалене політичне рішення і створена робоча група по вивченню умов приєднання України до ЄврАзЕС.

"На першому етапі інтеграції в Митний союз ми повинні стати членом Євразійського економічного співтовариства, прийнявши пакетом 10 угод, що формують ЄврАзЕС За попередніми оцінками, жодне з цих угод не вступає в конфлікт з українським законодавством. Наступний етап - вивчення договірної бази МС. За першими оцінками, з 51 угоди нас задовольняє 29. Але цю оцінку потрібно буде провести ще раз, з більш детальним аналізом інших 22 угод", - розповів Мунтіян.

Така позиція офіційного Києва викликала подив експертів, адже згідно з нормативно-правовою базою МС, приєднання до окремих його договорів або їх окремих положень неможливо, оскільки країна, яка бажає вступити до МС, повинна приєднатися до всіх його договорами в повному обсязі.

Мунтіян визнав юридичну правоту експертного співтовариства, але висловив сподівання, що Росія та інші члени МС підуть на поступки Україні і введуть для неї особливий порядок вступу до союзу.

"Не виключено, що МЗ внесе зміни в свої основоположні документи і дозволить нам часткову адаптацію норм Митного союзу", - заявив урядовий уповноважений.

Компенсацією Києву повинен стати ряд економічних преференцій, фінансування яких ляже насамперед на Москву, зокрема, зниження вартості російського газу.

Нові домовленості з газового питання, які згідно з оптимістичним сценарієм дозволять "Нафтогазу" заощадити до $6 млрд в перший рік (надалі сума буде знижуватися) - не єдиний важіль, за допомогою якого Росія має намір домогтися згоди України на вступ до МС. Передбачається, що буде скасована також експортне мито на нафту (економія в перший рік складе $3 млрд) і нафтопродукти (близько $500 млн) і зняті захисні заходи країн МС відносно української продукції. У Мінекономрозвитку очікують прискорення темпів зростання ВВП на рівні 1,5%. Враховуючи пік погашення зовнішнього боргу України, Києву може бути наданий також дешевий кредит Євразійського банку.

Втім, поки залишається неясним, коли Москва введе в дію перераховані преференції. Росії потрібні гарантії того, що Україна, котра неодноразово змінювала вектор своєї зовнішньоекономічної інтеграції, після введення в дію нового газового контракту не відмовиться від узятих на себе зобов'язань у сфері зближення з МС. Київ же наполягає на якнайшвидшому введенні пільг, які дозволять уникнути падіння економіки.

Домовленості, досягнуті на зустрічі Віктора Януковича і Володимира Путіна, повинні бути затверджені на рівні МС і ЄврАзЕС, це передбачається зробити на саміті ЄврАзЕС, який відбудеться 19 грудня в Москві. В Україні ж ратифікаційна процедура в парламенті почнеться лише після підписання договорів про приєднання Києва до ЄврАзЕС та МС, які сьогодні ще не готові.

Нагадаємо, президент Віктор Янукович 18 грудня перебуватиме з робочим візитом у Російській Федерації. Серед запланованих для обговорення питань - вироблення "взаємоприйнятного механізму взаємодії України з Митним союзом".

Опозиція пообіцяла Януковичу найжорсткішу реакцію, якщо він здасть Україну у Митний союз.

Читайте також: Нас штовхають у ПіСУАР

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.