НОВИНИ

The Economist: Путін взявся за творення нової ідеології

Впродовж третього строку перебування на посаді президента Владімір Путін планує розробити для Росії нову національну ідею. Про це йдеться у статті The Economist.

«За словами Ніколая Злобіна з Інституту світової безпеки в Вашингтоні, кожен президентський термін Путіна мав свої керівні ідеї. Перший був політичним й мав метою відновлення мінімального рівня порядку і функціональності держави. Другий – економічний: нагляд за будівництвом державно-капіталістичної системи, та направлення потоків прибутків від  нафти і газу таких гігантів, як Роснефть і Газпром, в решту частини економіки. На нинішньому етапі, який Злобін називає «Путіна 3.0», йдеться про ідеологію. На думку Злобіна, щоб зараз закріпити свою владу і забезпечити спадщину для майбутнього, Путін увійшов у те, що хоче визначити як «моральний та історичний» етап», - пише видання.  

«Путін і його радники просувають поняття, що Росія не Захід з його особливими і чужими поняттями електоральної демократії і прав людини. Політична та соціальна криза в Європі тільки зміцнює скептицизм з приводу європейських норм, який зараз в моді в Кремлі.

Але що саме робить Росію унікальною? За часи комунізму відмінність була досить чіткою: Захід був капіталістичним, буржуазним і демократичним, тобто усім, чим не був Радянський Союз. Путіну тепер треба підшукати визначення «російськості», яке б підійшло для його політичних потреб. Судячи з його промови (перед Федеральними зборами 12 грудня – Ред.) це може бути суміш патріотизму, культу матері, спорту, церкви та відновлення «провінційної інтелігенції». За словами Кліффорда Гедді з Brookings Institution, такі експерименти з ідеологією підходять Путіну як «оперативному співробітнику розвідки», людині яка «визначає, чого хочуть люди» і «розумно намагається ними маніпулювати»», - відмічає The Economist.

«Втім відновлення довіри може датися Путіну навіть важче за створення нової національної ідеї. Як зазначає Боріс Макаренко з Центру політичних технологій, за останні роки все більше людей почали почуватися громадянами, а не підданими. Ця частина суспільства «хоче впливати». На думку Макаренка, довіра до влади прийде лише тоді, коли цим людям дадуть засоби впливами, починаючи з надійних і законних виборів. Але чи відповідатиме це новій ідеології Путіна?», - йдеться в статті. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.