НОВИНИ

Радянська ностальгія Путіна: новий Союз, звання "Героя праці" та "святі" мощі Лєніна

Президент РФ Владімір Путін неодноразово відхрещувався від закидів про те, що він намагається відродити СРСР. Між тим критики російського лідера продовжують порівнювати його із радянськими правителями.

У західних ЗМІ Путіна назвали «Брежнєвим у сучасному варіанті». Адже Путін нібито повторює шлях колишнього генсека: обидва прийшли на зміну неординарним лідерам, «зміцнили свої позиції, відтіснивши суперників», підлестилися до генералів і стали популярними серед населення, оскільки ділилися плодами економічного зростання. У брежнєвський період все пішло на спад з 1973 року, тепер і Путін котиться під укіс, вважають у The Times.

Водночас деякі критики порівнюють методи Путіна зі сталінськими: гоніння на опозицію, нововведення, що утискають особисті свободи громадян. 

Влітку цього року російські експерти підготували доповідь про уряд Путіна і «Політбюро 2.0». За висновками експертів, після обрання Путіна на третій президентський термін система управління повернулася до моделі радянського колективного владного органу - політбюро ЦК КПРС, тільки осучасненого.

Експерти вважають, що Росією керує конгломерат конкуруючих за доступ до ресурсів кланів. Вісім лідерів цих кланів політологи включили в основний склад цього самого "​​політбюро", яке, щоправда, ніколи не збирається на спільні наради. При цьому модель вибудувана так, що вона непрацездатна без участі самого Путіна, який виступає в ролі верховного арбітра.

За словами російських політологів, нове російське «політбюро» сформувалося у 2000 році в результаті перерозподілу ресурсів від олігархічних кланів на користь силовиків, розпаду медіаімперій і ліквідації більшості регіональних режимів, сказано у доповіді.

Колишній кадебіст, Путін часто порівнює нинішні реалії зі станом речей в СРСР, не перестаючи нагадувати, що багато здобутків залишилося саме з тих часів. Як відомо, крах Радянського Союзу він вважає «найбільшою геополітичною катастрофою XX століття».

Більше того, у Росії триває відродження деяких радянських практик. Приміром, регулярно проходять військово-спортивні форуми ГТО Росії («Готов к труду и обороне России»), під час яких, зокрема, проходять змагання з різних видів спорту.

Пропрезидентська російська молодь згуртувалася навколо руху «Наші», що сильно нагадує вчорашніх комсомольців. А у Сибіру кілька років тому з’явилася ідеї відродити рух жовтенят тільки під назвою «ведмежата».

Крім того, з приходом Путіна у 2000 році був відновлений гімн радянського Союзу з новими словами. Російська ж кіноіндустрія останніми роками багато уваги приділяє фільмам і серіалам на патріотичну тематику часів Дургої світової війни.

За Путіна також посилилася радянська риторика часів холодної війни. Зокрема, у 2007 році Путін  порівняв  зовнішню  політику США  з нацистською  Німеччиною і попередив, що Росія може націлити ракети в бік країн ЄС у відповідь на плани США встановити системи ПРО. Також варто згадати про збільшення витрат на армію.

Днями Путін заявив про відродження звання Героя праці. «Думаю, непогано було б відродити звання Героя праці, але не можна робити повну кальку з радянського часу, треба всім разом подумати і з суспільством порадитися, з громадськими організаціями, повинні бути критерії ясні і зрозумілі, не просто за кількість опрацьованих років, а за результат, за внесок у розвиток країни. Вважайте, що ми з вами таке рішення прийняли», - сказав він на зустрічі зі своїми довіреними особами.

На цій же зустрічі Путін заявив, що мавзолей Леніна на Красній площі продовжує традиції світових релігій, які закликають шанувати мощі святих.

Він також висловив думку, що багато постулатів комуністичної ідеології були взяті з релігії. Зокрема, російський президент сказав, що «кодекс будівників комунізму - це все, що в Біблії, подивіться: не вбий, не вкради, не побажай дружини ближнього свого, це все там прописано».

Втім, як відомо, Путін не обмежується лише Росією і прагне поступово відродити частину географічного простору, яка до 1991 року називалася Радянським Союзом.

«Ми пропонуємо модель потужного наднаціонального об'єднання, здатного стати одним з полюсів сучасного світу і ефективно здійснювати сполучну роль між Європою і динамічним Азіатсько-Тихоокеанським регіоном», - написав Путін торік у своїй статті в газеті «Ізвєстія».

Він, зокрема, вважає за необхідне повернутися до питання про полегшений порядок надання російського громадянства колишнім громадянам СРСР. Як повідомлялося, Росія витрачає мільйони доларів на пропаганду ідей «русского міра» за кордоном.

Разом з тим Путін заперечує закиди про те, що він намагається відродити СРСР.

«Мені дуже дивно слухати, коли деякі колеги з-за кордону кажуть, що ми йдемо шляхом інтеграції, і що це відродження амбіцій Росії як колишнього Радянського Союзу. Яка нісенітниця. Та це природний абсолютно процес», - сказав днями Путін.

«В інтеграційних об'єднаннях (Митний союз, СНД) багато спільного. У нас є спільна мова, у нас є до певної міри загальний менталітет, у нас спільна інфраструктура транспортна, у нас спільна інфраструктура в енергетиці», - пояснює президент РФ.

Читайте також: Путін зробив ставку на реанімацію СРСР

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.