НОВИНИ

Олександ Мотиль: Янукович ставиться до Голодомору, як до природної катастрофи

За роки правління Віктор Янукович змінив свою риторику щодо Голодомору. Про це у своєму блозі на The World Affairs пише професор політології Ратгерського університету Олександр Мотиль.

«Янукович ніколи не називав Голодомор геноцидом. Він називав його злочином, трагедією, і Армагеддоном, але не геноцидом. За іронією долі, він використовує термін Голодомор, що означає «убити з допомогою голоду», і в цьому сенсі, є практично синонімом геноциду. Є ознаки того, що це небажання називати речі своїми іменами може змінитися», - вважає Мотиль.

Експерт проаналізував промови Януковича про Голодомор за останні три роки і визначив тенденцію змін наголосів президента.

Ще 2010 року, під час своєї першого виступу з приводу Дня пам'яті Голодомору Янукович вжив слова «реальний Армагедон» і «мільйони безневинних людей».

«Слід, однак, також зазначити, що Янукович ставиться до Голодомору так ніби це була природна катастрофа, яка б так чи інакше спіткала Україну.

І тоді (під час першої промови – Ред.) Янукович не зміг втриматися, щоб не звинуватити Ющенка у розкручуванні теми Голодомору…Через рік, в 2011 році, промова Януковича вразила іншим тоном. З одного боку вона була набагато коротшою – лише 94 слова порівняно з 336 словами у 2010 році... З іншого боку з промови Януковича очевидно випливає, що голод мав політичну причину: тоталітаризм…У 2012 році помітна нова зміна. Промова як і попередня коротка (141 слово), але голодомор тепер є «злочином», а за злочинів, як ми знаємо, завжди є злочинці. Янукович не сказав, хто несе відповідальність і розширив голодомор до «інших країн колишнього СРСР». Але сенс ясний: тоталітаризм радянського режиму скоїв злочин…Не менш важливо, що вже немає розмов про минулий або сьогоднішній уряд і їх невдачі і досягнення: врешті-решт, до листопада 2012 року Ющенко є лише спогадом, а Янукович - провалом. Замість цього, Янукович діє як політик, який потрапив в серйозні неприємності і хвалить людей за їх стійкість та міцність», - пише експерт.

Мотиль також прогнозує подальшу зміну риторики Януковича щодо Голодомору, котру він використає для утримання влади.

«Ось попередній прогноз. Якщо режим продовжить прогнивати такими ж темпами, а економіка спадати, як це швидше за все і буде, Янукович триматиметься за своє місце, і вимовить слово геноцид у своїй промові щодо Голодомору в 2013 році. Якщо він це зробить, можна бути певними, що він знає, що його дні при владі пораховані», - відмічає аналітик. 

Читайте також: Заплющуючи очі. Видатні західні інтелектуали, які не витримали перевірки Голодомором