НОВИНИ

Регіонал відзначив позитивні моменти в доповіді спостерігачів Ради Європи щодо виборів

Доповідь за результатами парламентських виборів в Україні, винесена на обговорення Постійного комітету ПАРЄ, містила як критичні, так і позитивні оцінки, заявив народний депутат фракції Партії регіонів, голова парламентської делегації України в ПАРЄ Іван Попеску, якого цитує прес-служба ПР.

Попеску звернув увагу на те, що голова моніторингового комітету ПАРЄ Андреас  Ґросс, який представив звіт,  зазначив, що обмежений у часі, тому буде звертати увагу в основному на критичні моменти, разом із цим підкресливши, що опозиція йде в парламент, отже, вибори відбулися і їх визнають. «Тобто були і позитивні моменти, на які теж звернув увагу пан Ґросс», - сказав Попеску.

Як керівник української делегації, він  відповів на деякі запитання, які були відображені в доповіді. «Я не погодився з пунктом 13 доповіді, де було написано, що закон (про вибори. - ред.) був прийнятий більшістю в односторонньому порядку, без урахування думки інших політичних сил. Я нагадав, що комісія, яка розробляла проект закону, була представлена всіма політсилами і ми прагнули до пошуку компромісу. При цьому комісію очолював представник опозиції. Крім того, я послався на документ РЄ, а саме на Резолюцію від 26 січня 2012 року, у якій Асамблея відзначала, що вітає прийняття широким консенсусом за участю парламентської опозиції закону про вибори. Більше того, з метою досягнення компромісу були враховані всі пропозиції опозиційних фракцій», - зазначив він.

Також він  заявив  про не згоду з висновком, що висвітлення кампанії в медіа було незбалансованим .  «Я закликав доповідача, щоб він у своїй доповіді зробив збалансований підхід. У пункті 43 сказано, що Перший національний канал віддавав перевагу тільки Партії регіонів, у той час як національний моніторинг, який проводив Державний комітет із телебачення та радіомовлення, засвідчує, що з 24 вересня по 26 жовтня 2012 року опозиційні партії отримали в 1,9 рази більше ефірного часу, ніж ПР», - зазначив Попеску.

«Я звернув увагу доповідача, що навіть він погоджується з тим, що 5-й канал, ТВі та Інтер присвятили більше часу висвітленню діяльності опозиції, ніж Партії регіонів. Тому ми не згодні з тим, що висвітлення кампанії було незбалансованим», - підкреслив він.

 Попеску також зазначив, що в доповіді багато говорилося про технічні партії, але нічого не було сказано про технічних кандидатів, хоча ця технологія використовувалася найчастіше саме опозиційними політичними силами.  «Тому я просив доповідачів, щоб вони були об'єктивними до кінця», - заявив Попеску.

 Він також нагадав, що  «вперше в історії України велося відеоспостереження з метою попередження порушень». « Ми також звернули увагу, що більшість місій, які працювали в Україні, оцінювали хід голосування позитивно. Я звернув увагу на звіти Парламентської асамблеї СНД, інших міжнародних організацій. Численні місії також дали позитивну оцінку виборів. Тому я не погодився з пунктом 52, у якому говориться, що невизнання результатів виборів на 5 округах кидає тінь на проведення виборів у всій Україні», - відзначив він.  

 «Найголовніший висновок - це те, що сьогодні постійний Комітет взяв до відома як позицію Ґ росса, так і позицію представника Ірландії, який сказав, що вибори проходили добре та відповідно до закону. Також і позицію Марієтти де Пурбе Лундін, доповідачки по Україні, яка не погодилася з Ґроссом щодо направлення постелекторальної місії», - сказав   Попеску.  

 «Найголовніше - ПАРЄ взяла до відома, що вибори в Україні відбулися», - підкреслив народний депутат.

 «А всі критичні моменти в основному пов'язані з недосконалим законодавством, яке було прийнято при широкому консенсусі як більшості, так і опозиції. І те, що законодавство недосконале, - за це однаково несуть відповідальність як представники більшості, так і опозиції. І в майбутньому треба внести зміни до законодавства, щоб привести його у відповідність з європейськими нормами та вимогами Венеціанської комісії», - резюмував він.

Як писав Тиждень.ua,  в Андоррі 29-30 листопада було затверджено проект підсумкового звіту спостерігачів від Ради Європи на парламентських виборах в Україні.  У домументі, зокрема, зазначається, що вибори відзначалися "застосуванням негідних прийомів, зокрема, зловживанням адміністративним ресурсом, браком прозорості щодо фінансування політичних партій та незбалансованим висвітленням у медіа передвиборчих перегонів". Також робота ЦВК, за висновками спостерігачів, “не відрізнялася прозорістю”.

Міжнародні спостерігачі від ПАРЄ закликали українську владу ухвалити єдиний виборчий кодекс, повернутися до пропорційної системи виборів, встановити прозорість фінансування політичних партій, розслідувати всі зловживання та фальсифікації під час виборів та відзвітувати про результати, чітко розмежувати повноваження державних інституцій та партії влади, забезпечити медійний плюралізм до наступних виборів.

Остаточно звіт буде затверджено під час січневої сесії ПАРЄ.

Читайте також: Андреас Ґросс: «Парламентські вибори засвідчили тенденцію до нарощення авторитаризму в Україні»