НОВИНИ

  ▪   Алла Лазарева

ПАРЄ наголошує, що на українські вибори занадто вплинули олігархічні гроші

У звіті місії спостерігачів ПАРЄ, який було ухвалено в Андоррі 29-30 листопада, наголошується, що на результати перегонів та хід передвиборчої кампанії надмірно вплинули олігархічні фінансові заохочення як виборців, так і медіа.

"Ще під час президентських виборів 2010 року ПАРЄ звертала увагу на надмірну присутність олігархічних грошей в українських виборчих процесах. Загалом спільна сума задекларованих у 2011 році статків перших ста кандидатів від Партії регіонів становить 230 мільйонів євро, перших ста від партії "Батьківщина" - 57 мільйонів", - йдеться у звіті.

ПАРЄ висловлює стурбованість "місцем грошей та олігархів в українському політичному житті загалом та у виборчих процесах зокрема. Чимало українців бачать у виборчих змаганнях не боротьбу ідей, а конкуренцію фінансових інтересів та боротьбу кланів".

Стосовно ролі мас-медіа, спостерігачі Ради Європи зробили висновок:

"Під час парламентської кампанії більшість приватних телевізійних каналів перебували під очевидними впливом великих економічних груп, зі специфічними фінансовими інтересами. Державне ж телебачення, що залежить від бюджетних коштів, більше захищало інтереси Партії регіонів, ніж українського суспільства. Така ситуація суттєво обмежила політичний плюралізм під час виборчої кампанії".

У документі наголошується, що напередодні виборів ЦВК були зареєстровані 106 скарг, переважно через відмову зареєструвати кандидата, та 94 з них були розглянуті, але більшість – не задоволені "за браком доказів". До судів ще до початку виборів були подані понад 900 скарг. Третина з них стосувалася принципів формування виборчих комісій.

"Певні кандидати позивалися до суду лише з тим, щоб привернути до себе увагу", - зауважили спостерігачі.

Звіт констатує, що день виборів був загалом спокійний, але "численні технічні проблеми були помічені". Натомість "серйозні порушення були зафіксовані під час підбрахунку голосів у 13 виборчих мажоритарних округах".

Міжнародні спостерігачі від ПАРЄ закликали українську владу ухвалити єдиний виборчий кодекс, повернутися до пропорційної системи виборів, встановити прозорість фінансування політичних партій, розслідувати всі зловживання та фальсифікації під час виборів та відзвітувати про результати, чітко розмежувати повноваження державних інституцій та партії влади, забезпечити медійний плюралізм до наступних виборів.