НОВИНИ

Україні загрожує «ядерна» залежність від Росії

Російське ядерне паливо поступово витісняє з українських атомних станцій американське. За останні дев'ять місяців частка останнього в грошовому вираженні знизилася з 30% до 10%. А самі російські тепловиділяючі елементи стали дорожче на 10%.

Згідно з опублікованими 21 листопада даними Держстату, в січні-вересні нинішнього року НАЕК "Енергоатом" імпортувала ядерне паливо на суму $ 466,2 млн. Частка тепловиділяючих елементів російської паливної компанії ТВЕЛ склала $421,2 млн, або 90% всієї суми. Обсяг закупівель у американської Westinghouse Electric Sweden AB - $44,9 млн (10%). За підсумками дев'яти місяців минулого року на російські елементи припадало $234, 5 млн (70%), на американські - $ 100,8 млн (30%). Україна підписала контракт з цією компанією в 2008 році. В "Енергоатомі" відзначають, що це наймасштабніше зниження частки Westinghouse з 2009 року, пише "КоммерсантЪ-Украина".

У ТВЕЛ і Westinghouse вчора коментарів не надали. Однак джерело в департаменті закупівель ядерного палива "Енергоатому" повідомило, що зниження закупівель у Westinghouse пов'язано з ремонтними роботами на Південно-Українській АЕС в липні-серпні. Високопоставлене джерело видання у Кабміні пояснив, що зниження обсягів закупівель пояснюється реакцією російської сторони на роботу з американськими постачальниками.

"У ТВЕЛ нам неодноразово заявляли, що не зацікавлені у створенні спільного підприємства з виробництва в Україні тепловиділяючих елементів, якщо воно не зможе повністю завантажити діючі реактори. Щоб не загострювати відносини в період підписання договору про створення спільного підприємства з ТВЕЛ, поставки з боку Westinghouse зменшилися", - пояснив співрозмовник видання.

На початку жовтня концерн "Ядерне паливо" розпочав будівництво заводу з фабрикації ядерного палива в місті Смоліне Кіровоградської області. Розвитком підприємства буде займатися ЗАТ "Завод з виробництва ядерного палива", засновниками якого є український концерн "Ядерне паливо" і російська корпорація ТВЕЛ.

Тим часом збільшення залежності України від поставок палива з Росії вже спричинило за собою негативні наслідки. Так, за даними Міненерго, з початку року вартість палива ТВЕЛ зросла на 9,6%. Джерело в Кабміні пояснює це світовими тенденціями. "Ціна урану і його збагачення виросла повсюдно", - відзначає він.

Втім, член комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима зазначає, що уран, який використовується для виробництва російських тепловиділяючих елементів, в основному постачається з України, і ціни на нього не росли. Директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич вважає зниження частки Westinghouse і зростання частки ТВЕЛ в поставках взаємопов'язаними.

"Як тільки Україна втратила альтернативного джерела постачання, паливо стало дорожчати", - відзначив експерт.

«Ядерне паливо розглядається Міненерго як реальна альтернатива природному газу. У цьому зв'язку вкрай важливо домогтися справжньої диверсифікації постачань палива в сегменті, якщо ми, звичайно, не хочемо, зіскочивши з газової залежності від Росії, опинитися в новій", - пояснив Гудима.

Нагадаємо, у вересні 2011 року державний концерн "Ядерне паливо" і російська компанія "ТВЕЛ" підписали установчий договір про створення приватного акціонерного товариства "Завод з виробництва ядерного палива".

Аналогічний завод пропонувала збудувати американська компанія «Westinghouse», однак Україна обрала в партнери росіян, оскільки вони обіцяли передати Україні всі необхідні технології.

У 2011 році Державний концерн "Ядерне паливо" і "ТВЕЛ" підписали установчий договір про створення приватного акціонерного товариства "Завод із виробництва ядерного палива" із часткою учасників 50%+1 акція, 50%-1 акція відповідно.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.