НОВИНИ

  ▪   Наталя Дмитрук

Українська влада на шляху до Європи заплуталася у Митному союзі

Вище керівництво нашої держави не має однозначної позиції щодо перспектив вступу України до Митного союзу.

Зокрема, позиція президента щодо вступу України до Митного союзу протягом року змінилася у бік «зближення» до об’єднання.

Так у січні Віктор Янукович казав, що ще не готовий вступати у Митний союз і додавав, що розглядатиме питання про можливість приєднання України до об’єднання не раніше, ніж через рік.

Проте вже у травні Янукович вирішив, що Україна зацікавлена в налагодженні співробітництва з Митний союзом і виступає за розвиток секторального співробітництва з об’єднанням у рамках Єдиного Економічного Простору (Росія, Казахстан, Білорусь).

У липні він підкреслив, що уважно вивчає діяльність Митного союзу і надіється на зближення у принципах співпраці з членами об’єднання.

Під час останньої зустрічі з президентом Росії Владіміром Путіним, Янукович заявив, що співпраця з Митним союзом буде приносити користь українським товаровиробникам.

«Ми повинні глибину цих відносин збільшувати, це буде приносити економіці лише користь», – наголосив президент.

Прем’єр-міністр Микола Азаров на початку року допускав, що Україна приєднається до Митного союзу в рамках Єдиного Економічного Простору у форматі «3+1».

Пізніше він наголошував, що виключає можливість співпраці України з об’єднанням поза формулою Януковича.

У жовтні прем’єр заявив, що приєднання до Митного союзу в цілому відповідає національним інтересам України, оскільки близько 40% міжнародного товарообігу України припадає на країни, що входять в Митний союз.

Але, з іншого боку, за словами Азарова, 30% міжнародного товарообігу припадає на країни Євросоюзу і, відповідно, приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС та політична асоціація з ЄС теж відповідає національним інтересам України.

Відтак він зазначив, що Україна не хоче обирати між Митним союзом і зоною вільної торгівлі з ЄС, а хоче працювати з усіма, в тому числі і з країнами Азії.

У свою чергу міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко запевнив, що Україна не торгуватиметься з Росією з приводу вступу в Митний союз в обмін на зниження ціни на газ.

Натомість віце-прем’єр міністр Сергій Тігіпко не вірить, що Україна отримає дешевий газ без вступу до Митного союзу.

Ще у вересні перший віце-прем'єр Валерій Хорошковський наголошував на необхідності створенння двосторонньої комісії зі співробітництва між Україною та Митним союзом Росії, Казахстану і Росії, що прискорить вирішення проблемних питань та підвищить ефективність взаємодії між сторонами.

Зараз він вважає, що хоча питання вступу України до Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану перебуває поза законом, ми не можемо відмовлятися від взаємовигідних економічних зв’язків зі східними партнерами.

«Економіку ніхто не відміняв, і їсти хочеться щоденно», – заявив Хорошковський.

Посол України в Росії Володимир Єльченко говорив про невдоволеність тим, що Росія, відмовляючи Україні в співпраці з Митним союзом за формулою «3+1», фактично використовує її з іншими країнами, маючи на увазі домовленість Росії і В'єтнаму про початок роботи над угодою про зону вільної торгівлі.

За його словами, є багато інших прикладів, які не сприяють взаєморозумінню між Україною і Митним союзом.

Проте ще напередодні, в ході спілкування зі студентами Московського державного лінгвістичного університету, він стверджував, що Україна в перспективі може приєднатися до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану, якщо в Європейському Союзі триватиме економічна криза.

Наступного ж дня представник МЗС Олег Волошин запевнив, що питання про вступ до Митного союзу сьогодні не стоїть в порядку денному української зовнішньої політики.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.