НОВИНИ

Amnesty International вимагає негайного розслідування викрадення Развозжаєва з України

Amnesty International вимагає негайного розслідування викрадення російського опозиціонера Леоніда Развозжаєва з України, ймовірно санкціонованого урядом Російської Федерації. Про це йдеться в заяві міжнародної правозахисної організації.

Як зазначається у заяві організації, викрадення Развозжаєва може бути порушенням зобов'язань України в рамках міжнародного законодавства з прав людини та Конвенції ООН у справах біженців.

«Скидається на те, що замість подання запиту про екстрадицію, влада Росії вирішили примусово повернути Леоніда Развозжаєва до Росії, оминаючи будь-які судові чи адміністративні процеси», – заявив заступник директора програм Amnesty International у Європі та Центральній Азії Давід Діаз Жожекс у листі до генпрокурора Віктора Пшонки від 26 жовтня.

«Згідно з міжнародним правом, передача людей з однієї країни в іншу без будь-якого судового чи адміністративного процесу є незаконною», – йдеться в заяві.

«Представники держав не стоять вище закону. Як і всі інші, вони підкоряються закону, і тому будь-які звинувачення у незаконних діях такого роду з боку представників держави повинні оперативно, неупереджено, ретельно і ефективно розслідуватись. У відповідності до міжнародного права Україна зобов'язана провести розслідування заяв про катування та інші види жорстокого поводження, що, як повідомляється, були застосовані представниками російського уряду до Леоніда Развозжаєва», – зазначає Amnesty International.

Організація нагадує також, що будучи учасником Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Україна зобов’язана не висилати осіб в країни або території, де вони будуть піддаватися ризику катувань або інших форм жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує гідність поводження чи покарання.

«Крім того, згідно з міжнародним правом, Україна зобов'язана захищати осіб, що знаходяться під її юрисдикцією, від катувань та інших видів жорстокого поводження та оперативно, ретельно, ефективно і неупереджено розслідувати заяви про катування та інші види жорстокого поводження», – йдеться в заяві.

«З огляду на випадки участі України в примусових поверненнях біженців у минулому, і неоднозначність заяви Міністерства внутрішніх справ України, Amnesty International занепокоєна можливістю участі України у цьому інциденті. Це може означати порушення Україною своїх зобов’язань відповідно до міжнародного права», - додав Жожекс.

Водночас Amnesty International повідомляє, що вже висловила своє серйозне занепокоєння Генеральній прокуратурі Російської Федерації відносно тверджень Леоніда Развозжаєва, що він був підданий тортурам та іншим видам жорстокого поводження.

Нагадаємо, російський опозиціонер Развозжаєв зник у Києві 19 жовтня, після чого, вже 21 жовтня опинився в Москві, де був взятий під варту за рішенням Басманного суду.

Депутат Держдуми Ілья Пономарьов заявив, що Развозжаєв був вивезений з Києва до Москви на приватному літаку.

Слідчий комітет РФ заявив, що Развозжаєв, якого звинувачують в організації масових заворушень, написав явку з повинною і почав давати свідчення.

Тим часом прес-служби Генпрокуратури, Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ України заявили, що не мають відношення до вивозу Развозжаєва до Росії. 

З вимогою негайно розслідувати викрадення російського опозиціонера до України зверталася міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.