НОВИНИ

В ООН вказали Києву на проблеми з правами людини

Україна отримала рекомендації від 57 країн-учасниць ООН щодо того, як поліпшити ситуацію з правами людини, зокрема активніше боротися з торгівлею людьми, поліпшити ситуацію з правами жінок, налагодити розслідування випадків тортур та ефективніше протидіяти ксенофобії та расизму. Рекомендації озвучили під час слухання в рамках нового механізму Ради ООН з прав людини – Універсального періодичного огляду 24 жовтня в Женеві.

У Женеві представник Росії Олексій Колесніков привітав "ухвалення Україною закону про основи державної мовної політики, який сприяє консолідації українського суспільства". Російська делегація запропонувала Україні проводити правову просвіту населення, укріплювати толерантність суспільства і "вживати заходи з недопущення інтеграції націоналістичних ідей в політичні платформи громадських організацій".

Також Румунія та Молдова порадила Україну розширювати освітні можливості мовами нацменшин.

Представниця США Кім Д'Орія-Вазіра висловила розчарування тим, що Україна не виконала деякі рекомендації, висловлені під час попередньої сесії універсального періодичного огляду  у 2008 році. "Ми занепокоєні погіршенням ситуації з фундаментальними свободами та верховенством права і поширенням корупції,… політично мотивованими переслідуваннями та ув’язненням опозиційних політиків", - сказала вона.

Серед позитивів США відзначили реформування кримінальних процедур в Україні та ухвалення законодавства про громадські організації та протидію торгівлі людьми.

Естонія порадила ухвалити закон про свободу мирних зібрань, який відповідає міжнародним стандартам, а низка європейських країн та Чилі закликали поліпшити ситуацію зі свободою слова і захистом прав журналістів.

Європейські країни також висловили занепокоєння переслідуванням в Україні за ознакою сексуальної орієнтації та ініціативами українського парламенту, які, за словами представників європейських країн, дискримінують ЛГБТ-спільноту.

Австралія, Швейцарія, Бельгія, Литва, Канада, Австрія та Польща заявили про порушення Україною права на справедливий суд та політично вмотивовані переслідування екс-посадовців Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та інших.

Литва, Ірак, Індонезія, Єгипет, Італіята Ірландія порадили Україні спрямувати зусилля на боротьбу із торгівлею людьми,   Казахстан, Малайзія, Камбоджа, Бангладеш, Алжир, Словенія - поліпшити ситуацію з правами жінок та гендерною рівністю,  Казахстан, Індія, Куба - працювати над дотриманням прав дитини,  Єгипет, Італія  - краще захищати дітей від сексуальної експлуатації.

Під час слухань Ірак та Мексика висловились про  необхідність забезпечити в Україні захист біженців та осіб, що шукають притулку, Італія та Швеція вказали на  дотримання прав ув'язнених,  Естонія, Мексика, Канада, Іспанія, Корея наголосили на  запровадженні незалежного механізму розслідування тортур, Марокко рекомендує боротися із поширенням ВІЛ/СНІДу у місцях неволі.

Також  Індія, Португалія, Чехія  висловились  вдосконалити і впровадити антидискримінаційне законодавство, Іран, Куба, Китай, Туніс  - ефективніше протидіяти ксенофобії і расизму, Іспанія - реформувати прокуратуру.

Уповноважений українського уряду у справах Європейського суду з прав людини Назар Кульчицький сказав, що питання про те, котрі рекомендації Україна прийме, погоджуватиметься в Києві з Кабінетом міністрів.«До цього треба підходити відповідально, оскільки будь-які ухвалені рекомендації стають міжнародним зобов’язанням держави. Ми не можемо дозволити ситуацію, коли ми приймемо рекомендацію, яку потім не зможемо виконати…Ми не будемо погоджуватися абсолютно на все, а підходитимемо до цієї ситуації реалістично, виходячи з наших можливостей і найбільш нагальних проблем. Нагальність проблеми – це буде основний пріоритет", - сказав Кульчицький.

Фінальний звіт зі всіма рекомендаціями ООН буде готовий у понеділок, 29 жовтня. 

Як відомо, рекомендації ґрунтувалися на зведеному звіті ООН про права людини в Україні, а також на доповідях неурядових організація, серед яких Міжнародна амністія, Українська Гельсінська спілка, Репортери без кордонів та Донецький меморіал.

Універсальний періодичний огляд – це новий механізм моніторингу прав людини, в рамках якого кожна зі 193 країн, що входять до ООН, раз на чотири роки звітує перед іншими країнами про дотримання прав людини. Вперше Україна пройшла процедуру УПО в 2008 році.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.