НОВИНИ

НБУ попереджає - ВВП буде нижчим за песимістичні прогнози

Номінальний ВВП України в 2012 році складе менше 1,5 трлн грн, що нижче всіх діючих урядових прогнозів, навіть песимістичних, вважають у Національному банку України (НБУ). Про це заявив директор генерального економічного департаменту НБУ Олександр Петрик, повідомляє ZN.ua з посиланням на "Деловую столицу".

«Ми оцінюємо номінальний ВВП на поточний рік трохи нижче 1,5 трлн грн, або приблизно $ 180 млрд. Якщо гривня девальвує, ВВП у доларовому вимірі автоматично знизиться, країна зубожіє. Тому потрібно не маніпулювати курсом, а міняти структуру економіки », - заявив  Петрик

Він також пояснив, що охолодження національної економіки відбулося через сильніше охолодження зовнішньої кон'юнктури в порівнянні з прогнозами. За його даними, зовнішні ціни на продукцію металургії, частка якої в експорті товарів становить 30%, до вересня впали в середньому на 14%.

«За підсумками січня-серпня обсяг промвиробництва в Україні знизився на 0,4%, зростання ВВП склало всього 1,5%. Економіку зараз підтримує, в основному, внутрішній попит, обумовлений збільшенням реальних доходів населення і відсутністю інфляції. Оборот роздрібної торгівлі за вісім місяців 2012 року виріс на 16% у порівнянні з цінами аналогічного періоду минулого року. Думаю, що такі темпи збережуться в найближчі місяці », - підкреслив він.

Петрик також зазначив, що девальвація призведе до подорожчання обслуговування зовнішніх боргів (на 2013 рік припадає пікове навантаження), а також погіршить ситуацію з простроченими боргами в банківському секторі.

«Девальвація - це ліки короткострокової дії. Їх треба приймати тільки в критичних ситуаціях, коли іншого виходу вже немає ... Різке ослаблення обмінного курсу нацвалюти з невеликим лагом дає зростання всіх цін », - зазначив Петрик.

Нагадаємо, уряд  заклав у державний бюджет на 2012 рік прогноз зростання економіки на рівні 3,9% при інфляції 7,9%.

19 вересня прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що зростання валового внутрішнього продукту за 8 місяців сповільнилося до 1,5%, в порівнянні з 2% за підсумками 7 місяців і 2,5% - 6 місяців.

Згідно з даними Держстату, у першому кварталі цього року ВВП зріс на 2%, у другому — на 3%, а в цілому за півріччя — на 2,5%. Замість інфляції в Україні за сім місяців цього року зафіксована дефляція 0,1%.

У липні Світовий банк погіршив прогноз зростання ВВП України з 2,5% до 2% в 2012 році.