НОВИНИ

ІМІ: 62% випадків порушень прав журналістів пов’язані з виборами

За другу половину вересня 62% випадків порушень прав журналістів були пов’язані з виборами. Про це свідчать дані моніторингу, який проводить Інститут масової інформації.

За два місяці передвиборчої кампанії було зафіксовано 51 такий інцидент, безпосередньо пов’язаний з виборами або здійснювався політичними партіями чи кандидатами в депутати. При цьому, якщо у серпні таких випадків було 16, то у вересні вже 35.

Найбільше зафіксовано інцидентів з побиттям, нападами та залякуваннями журналістів (6 фактів), а також перешкоджання виконанню професійних обов’язків та цензури (6 фактів). Також за цей період був один судовий позов від політичної партії до ЗМІ.

Також за цей період відчутно зросла кількість нападів на журналістів та залякувань – 6 випадків проти двох у першій половині місяця.

Наприклад, журналіста телестудії ПравдаPRO Юрія Ребрика побив помічник народного депутата Віталія Барвіненка через відеозйомку депутата. Інцидент стався у селі Струмок Татарбунарського району Одеської області 23 вересня під час концерту до 200-літтю села. Сам концерт був використаний для агітації кандидата в народні депутати від Партії регіонів Віталія Барвіненка.

Кандидат в народні депутати по 108 округу (Красний Луч, Перевальський район Луганської області) та діючий депутат Київради, лідер фракції «Блок Литвина» Валерій Мошенський вдарив у пах журналіста інтернет-видання «Molod-news», активіста руху ЧЕСНО Івана Жеведя. Жеведь знімав на відеокамеру зустріч Валерія Мошенського з виборцями.

У м. Бровари Київської обл. позаштатному кореспонденту газети «Громадський захист Київщини», координатору кампанії «Наступ» із протидії фальсифікаціям на виборах-2012 у Броварах Андрію Качору надійшла погроза фізичної розправи. Журналіст каже, що погрози надходять від охоронців голови окружної виборчої комісії №97 Максим Ситенкова через те, що Качор проводить відеозйомку засідання виборчої комісії.

Ще один випадок стався на Черкащині – невідомий чоловік погрожував фізичною розправою журналісту газети «Вечірня Умань» Володимиру Гамалиці, що опублікував в газеті матеріал «Мертві душі» робитимуть вибори?», де розкрив факти, що 28 людей без свого відома стали членами дільничних комісій.

Також було зафіксовано шість випадків перешкоджання журналістам виконувати свої професійні обов’язки.

Так, 12 вересня у селі Кисоричі Рокитнівського району Рівненської області журналіста газети «Точка ОПОРИ» Юрія Мочаєва силою виштовхали з приміщення, де виступав кандидат в народні депутати від Партії регіонів, екс-губернатор Рівненщини, виконуючий обов’язки ректора Національного університету водного господарства Микола Сорока. В коридорі невідомий пригрозив члену ОПОРИ, що якщо він не припинить знімати, то залишиться без фотоапарату та здоров’я.

27 вересня в Одесі на прес-конференцію Кличка не пропускали журналіста інтернет-видання «Одеса-Дейлі» Євгена Когана. Журналіст навіть провів мітінг перед прес-конференцією через відмову в акредитації на захід. Когану відмовили в акредитації без пояснення причин. Журналіста пропустили тільки після того, як він особисто звернувся до Кличка.

Крім того, зафіксовано випадки цензури у ЗМІ, пов’язаної з передвиборчою кампанією. Так, районні газети Черкащини відмовлялися друкувати «непровладних» кандидатів. Зокрема, чорнобаївська та чигиринська районні газети – «Світлий Шлях» і «Чигиринські вісті» — ігнорували укладання угод на розміщення передвиборної агітації з кандидатом у народні депутати Петром Душейком. Пізніше газети повідомили, що отримали від керівництва районів «темники», із чітким переліком кандидатів, агітацію яких можна і треба публікувати – офіційні і неофіційні висуванці Партії регіонів, а також кандидати від партії Наталії Королевської.

За цей період також був один судовий позов проти інтернет-видання «Високий Вал» від лідера Радикальної партії Олега Ляшка. Він вимагає призупинити діяльність видання. Приводом для позову стала новина «Ляшка на Борзнянщині називають – півником», опублікована на сайті 11 вересня. В суд подали не безпосередньо на видання, а на хостинг-провайдера сайту. У нього вимагають тимчасово відключити ресурс від мережі.

Нагадаємо, Генпрокуратура повідомила, що впродовж цього року було порушено 40 кримінальних справ щодо вчинення злочинів стосовно журналістів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.