НОВИНИ

ПАРЄ проголосувала за визначення "політичний в'язень"

ПАРЄ встановила визначення терміну «політичний в'язень». Такими будуть вважати людей, позбавлених особистої свободи, якщо позбавлення волі було застосоване з порушенняя одного з основних прав, гарантованих Європейською конвенцією з прав людини.

За резолюцію «Визначення політичного в’язня» проголосували 100 депутатів, проти - 64, утрималися - 12.

Проти проекту резолюції активно виступали представники Росії та Азербайджану.

Як наголошується в доповіді німецького парламентарія Крістофа Штрессера, термін «політичний в'язень» був розроблений у Раді Європи незалежними експертами генерального секретаря.

Автор доповіді зазначає, що «загальні критерії, запропоновані незалежними експертами, були схвалені всіма зацікавленими сторонами, включаючи Комітет міністрів та Парламентську асамблею Ради Європи».

Таким чином, «політичним в'язнем потрібно вважати особу, позбавлену особистої свободи, якщо позбавлення волі було застосоване з порушенням одного з основних прав, гарантованих Європейською конвенцією з прав людини та протоколами до неї, зокрема, свободи думки, совісті і релігії, свободи вираження поглядів та інформації, а також свободи зібрань та об'єднань».

Політв'язнем також є особа, позбавлена ​​особистої свободи в умовах, коли «позбавлення волі було застосоване за явно політичних причин без зв'язку з будь-яким правопорушенням».

Політв'язнем також називаються особи, «тривалість і умови ув'язнення яких є явно невідповідними по відношенню до правопорушення, в якому особу було визнано винною або в якому вона підозрюється».

Крім того, політичним в'язням вважається особа, яка була позбавлена ​​свободи «на дискримінаційній у порівнянні з іншими особами основі».

Згідно з рішенням, це визначення не розповсюджуватиметься на осіб, засуджених за терористичні злочини, якщо такі процеси і засудження відбувалися згідно з національним законодавством та Європейською конвенцією з прав людини.

У зв'язку з цим, Асамблея пропонує компетентним органам усіх держав Ради Європи «повторно розглянути всі справи, де, можливо, йдеться про політичних ув'язнених, із застосуванням перерахованих вище критеріїв і, в залежності від результатів, або звільнити таких ув'язнених, або провести повторний судовий розгляд».

Нагадаємо, українські правозахисники вважають, що екс-прем’єр Юлія Тимошенко є політичним в’язнем.

Читайте також: Правозахисники: визнання Тимошенко і Луценка політв'язнями посилить ізоляцію українських можновладців