НОВИНИ

Українська Вікіпедія виступила проти "наклепу"

Україномовна Вікіпедія виступила проти законопроекту, що передбачає кримінальну відповідальність за наклеп. Про це йдеться в офіційній заяві, поширеній 1 жовтня прес-службою громадської організації "Вікімедіа-Україна".

У повідомленні зазначається, що на знак протесту проти законопроекту на всіх сторінках україномовного розділу Вікіпедії буде розміщено банер «Ми маємо право знати: Вікіпедія каже ″Ні!″ закону Про наклеп».

Акція почалася опівночі 1 жовтня 2012 року за київським часом. Представники Вікіпедії оголосили акцію безстроковою до відхилення законопроекту.

"Небезпечність ухвалення подібного законопроекту пояснюється тим, що у проекті Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини» конкретно не визначено що саме вважається наклепом, межі застосування закону, коло осіб, які підпадають під його дію, а також вводиться кримінальна відповідальність за наклеп, що є порушенням свободи слова, право на яку зафіксовано у статті 34 Конституції України...", - йдеться у зверненні.

"Нагадуємо, що подібна законодавча норма існувала у Кримінальному кодексі УРСР у редакції 1960 року у вигляді статті 125 "Наклеп". При ухваленні нової редакції Кримінального кодексу України у 2001 року ця норма була вилучена як недемократична, - нагадали у прес-службі.

Крім того, представники Вікіпедії зауважили - вони стурбовані тим, що в разі ухвалення законопроекту у статтях енциклопедії не можна буде використовувати публікації зі ЗМІ, оскільки неможливо визначити, яка саме інформація є наклепом. 

"Таким чином існуватиме можливість використовувати виключно офіційні біографії осіб. Це прямо суперечить одній із найважливіших засад Вікіпедії, згідно з якою слід подавати усі можливі точки зору на предмет статті", - наголосили представники інтернет-енциклопедії.

"Практика застосування законодавства в Україні дає підстави вважати, що цим законопроектом Верховна Рада України намагається ввести тотальну цензуру в Україні з метою заборонити критикувати владу та можновладців, а тому під дію цього законопроекту підпадають усі громадяни України, в т. ч. й редактори української та інших мовних розділів Вікіпедії", - наголошується у заяві.

У Вікіпедії зауважують, що у разі подальших спроб з боку народних депутатів України ухвалити законопроект № 11013 редактори української Вікіпедії залишають за собою право на проведення страйку україномовного розділу Вікіпедії проти його ухвалення.

Також організація «Вікімедіа Україна» звернулася до президента України, прем’єр-міністра України, голови Верховної Ради, народних депутатів із закликом не ухвалювати закон та відхилити його як такий, що суперечить Конституції України.

"Ми висловлюємо свою занепокоєність ситуацією з можливістю введення обмеження на право інформування громадськості щодо суспільно-значимих осіб та подій, що також завдає шкоду поширенню вільних знань в Україні, оскільки обмежує коло джерел для інтернет-енциклопедії Вікіпедія. Ми висловлюємо свою солідарність із журналістами та громадськістю, які виступають проти ухвалення закону "Про наклеп", - резюмували у Вікіпедії.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект, яким вводиться кримінальна відповідальність за наклеп. Автор законопроекту депутат від фракції Партії регіонів Віталій Журавський.

Згодом представники українських ЗМІ заявили, що 1 жовтня вони проведуть акцію протесту проти даного законопроекту.

25 вересня Журавський повідомив, що відкликає законопроект про наклеп.