НОВИНИ

  ▪   Ірина Шарпінська

Експерт попереджає про небезпеку утворення приватних монополій при непрозорій приватизації

Непрозора приватизація в Україні загрожує утворенням приватних монополій, а також приходом на підприємства неефективних керівників. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив старший економіст та член Наглядової Ради CASE Україна Володимир Дубровський.

«Взагалі кажучи, я є прихильником приватизації. Будь-яке комерційне підприємство має бути у приватних руках, оскільки держава не може ані ефективно керувати такими підприємствами, ані рятувати їх від розкрадання. Приватизація є доречною і має відбуватися», - заявив Дубровський.

Однак, наголошує експерт, в Україні цей процес - суперечливий.

«З одного боку добре, що він взагалі рухається уперед, бо гірше за державну власність нічого немає. А з іншого боку, звичайно, хотілося б, щоб воно рухалося більш прозоро і потрапляло до більш ефективних власників», - заявив Дубровський.

Також експерт наголосив на небезпеці утворення штучних монополій. «Коли відбувається непрозора приватизація і держава грає на боці покупців, а не на боці громади, є небезпека утворення приватних монополій, як наприклад в енергетиці» - заявив Дубровський.

«Якщо держава йому не перешкоджає цьому, а навпаки сприяє, то це є дуже велика небезпека», - наголосив він.

Експерт зазначив, що є підприємства, які становлять природну монополію. «У випадку таких підприємств їхня приватизації не дуже багато чого дає, бо може статися так, що державна монополія буде замінена на приватну, яка нічим не краща», - заявив він. За такими підприємствами потрібно встановлювати ретельний контроль.

Дубровський, зокрема, зазначив, що НАК «Нафтогаз України», який урядовці хочуть вилучити зі списку об’єктів, які не підлягають приватизації, «спочатку має бути демонополізований, а потім приватизований».

Приватизацію шахт, на думку експерта, «треба вітати». «Я б сказав, що зараз досить непоганий момент, щоб їх приватизувати, бо висока вартість енергоносіїв дозволяє багатьом шахтам бути рентабельними, обійтися без державних дотацій», - заявив він.

Стосовно потенційних покупців Дубровський зазначив, що «загалом всі ці прізвища відомі». «Це будуть, на жаль, дуже нечисленні люди, які причетні до влади, які мають важелі впливу на владу і отримуюють такі привілеї. Це дуже прикро», - зазначив він.

Нагадаємо, за даними газети «Коммерсант-Украина», уряд затвердив і готує до передачі у парламент проект закону, який передбачає масштабний продаж державного майна. Серед заборонених до приватизації Кабмін збереже менше 300 підприємств. Решта 1200 компаній будуть виключені зі списку - на торги виставлять ключові енергетичні підприємства, шахти і спиртзаводи.

Читайте також: Приватизація корисна, але в Україні вона ніколи не проходила чесно

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.