НОВИНИ

Православні та греко-католики святкують Воздвиження Хреста Господнього

Християни східного обряду 27 вересня святкують Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Це свято належить до 12 великих свят Східної Церкви та має один день перед- та 7 днів попразництва.

Історики Східної Церкви вважають, що в основу встановлення цього празника лягли насамперед дві події: віднайдення в IV ст. Хреста, на якому розп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалиму у VII столітті.

Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього.

Щодо віднайдення Господнього Хреста, то християнська традиція передала нам кілька різних легенд. Три з них приписують віднайдення Хреста св. Олені, матері імператора Костянтина Великого. Датою віднайдення Хреста орієнтовно вважають 326 рік. Історики не мають інформації про воздвиження Хреста Господнього одразу після його віднайдення.

Початок святу Воздвиження дало посвяченя храму Воскресіння Господнього, який збудував св. Костянтин на Голгофі у Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня - 14 вересня (за старим стилем) - відбулося урочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього.

Оскільки свято Воздвиження пригадувало Христове розп’яття і смерть та прирівнювалося до Великої П’ятниці, то стало традицією зберігати в цей день строгий піст.

Нагадаємо, 21 вересня православні та греко-католики в Україні відзначили Різдво Пресвятої Богородиці.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.